אלצהיימר ופגיעה ניוונית במוח

מה זה אלצהיימר? מה הם הגורמים למחלה? מה הם הסימפטומים למחלה והאם ניתן לאבחן אותה מבעוד מועד? כל מה שצריך וחשוב לדעת מחלת האלצהיימר בכתבה שלפניכם.

אלצהיימר הינה מחלה ניוונית של המוח המסווגת כמחלה פרוגרסיבית שלאורך זמן מובילה לשיבוש בתפקוד הקוגניטיבי של החולה ובסופו של דבר במרבית המקרים תוביל לפטירתו. הירידה בתפקוד המוחי בקרב חולי אלצהיימר הינה עקבית והדרגתית והיא נובעת כתוצאה מהופעתם של נזקים עדינים במוח "התוקפים" את תאי המוח באופנים שונים ובכך משבשים את העברת המידע בתוך המוח ולאורך זמן אף מובילים להרס תאי מוח תקינים.

מה הם הגורמים למחלה?

הגורמים למחלה אינם ידועים במדויק, אך בין יתר הגורמים העיקריים למחלת האלצהיימר נהוג לכלול את הגיל הכרונולוגי כיוון שככל שאנשים מאריכים חיים כך גובר הסיכוי שלהם לפתח אלצהיימר, כמו כן, סגנון חיים לא בריא (עודף שומן, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, עישון) ידוע כאחד מגורמי הסיכון להיווצרותה של המחלה, וזאת בנוסף לגורם הגנטי המגדיל אף הוא את הסיכון. יחד עם זאת חשוב לציין שרק כ-5% מהמתמודדים עם מחלת האלצהיימר, נושאים את המרכיב הגנטי למחלה ורובם מפתחים את המחלה בגיל צעיר יותר.

אלצהיימר – תסמינים

כמחלה פרוגרסיבית, נהוג לסווג את האלצהיימר לארבעה שלבים שונים: שלב הטרום תסמיני, השלב המוקדם, השלב האמצעי של המחלה והשלב המאוחר. בכל אחד מהשלבים עלולים להופיע תסמינים כאלו ואחרים, כגון:

  • בשלב המוקדם: קשיים בזיכרון לטווח הקצר, נטייה לאיבוד חפצים, קשיים בהתמצאות במרחב (זמן-מקום)
  • בשלב האמצעי: הפרעות התנהגותיות, חרדה, מחשבות שווא והזיות, רגזנות, קשיים בשליטה על הסוגרים
  • בשלב המאוחר: אי תפקוד מוחלט של החולה ותלות מלאה במטפלים בו

חשוב לציין שתוחלת החיים הממוצעת מרגע הופעת התסמינים בשלב המוקדם עד פטירתו של החולה הינה כ-8 שנים.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.

Send this to a friend