אנמיה והקשר למערכת העיכול

כל מה שחשוב לדעת על הקשר ההדוק בין בעיות במערכת העיכול והספיגה לבין אנמיה

עייפות כרונית, חולשה כללית, סחרחורות וחיוורון הם רק חלק מהתסמינים הנלווים לאנמיה, שהיא למעשה מצב של חוסר דם הנוצר כתוצאה מירידה בכמות חלבון ההמוגלובין בדם ו/או בתאי הדם אדומים שמכילים בתוכם את מולקולת ההמוגלובין.

נתוני ארגון הבריאות העולמי מעידים על כך שכ-80% מכלל אוכלוסיית העולם עשויים לסבול ממצב של אנמיה מסיבות מגוונות, בתקופות שונות של חייהם. לרוב, נשים סובלות מאנמיה יותר מגברים, כאשר ההערכות מדברות על כך שאחת מכל 3 נשים עלולה לסבול מאנמיה במהלך חייה.

מהן הסיבות לאנמיה?

הסיבות המובילות למצבי אנמיה הן רבות ומגוונות והן כוללות בין היתר: ייצור מופחת של המוגלובין עקב חוסר של ברזל בתזונה (אנמיה מחוסר ברזל), ייצור לא תקין של כדוריות דם אדומות עקב חוסר בויטמין B12 וחומצה פולית (אנמיה מגלובלסטית), הרס מוגבר של כדוריות הדם האדומות מסיבות שונות (אנמיה המוליטית), ייצור לא תקין של המוגלובין מסיבות תורשתיות ועוד.

כמו כן, אנמיה עלולה להתפתח עקב בעיות ומחלות שונות הקשורות למערכת העיכול משום שתפקידה של מערכת העיכול לספוג את חומרי ההזנה מהמזון אל מחזור הדם. נשים וגברים הסובלים מבעיות שונות במערכת העיכול נוטים לסבול גם מיכולות ספיגה נמוכות, המשפיעות על יכולת הספיגה של ברזל, ויטמין B12 וחומצה פולית, החיוניים לתהליכי הייצור של המוגלובין וכדוריות דם אדומות.

תת ספיגה כמקור להתפתחותה של אנמיה

אנמיה מחוסר ברזל, או אנמיה הנוצרת עקב חוסר בויטמין B12 וחומצה פולית, מהווים את הסוג הנפוץ ביותר מבין מצבי האנמיה השונים. חשוב לציין שגם בקרב נשים וגברים המקפידים על תזונה עשירה בברזל וויטמינים, עלולים להתפתח מצבי אנמיה כתוצאה מיכולות הספיגה הנמוכות.

תת ספיגה של מרכיבים תזונתיים החיוניים לייצור המוגלובין וכדוריות גם אדומות, הינו מצב אופייני לנשים וגברים הסובלים מבעיות שונות במערכת העיכול, לרבות מחלות מעיים דלקתיות, מעי רגיז, ויש הטוענים שגם מעי דליף עשוי לגרום לכך.

למעשה, נראה כי ככל שהחברה מערבית ומתקדמת יותר, כך גדל מספרם של הסובלים מבעיות אלה, ככל הנראה עקב הרגלי תזונה לקויים, חשיפה מוגברת לרעלים ועומסים רגשיים המתמשכים לתקופות ארוכות.

במצבים אלה, ויטמינים ומינרלים הנחוצים לתפקוד תקין של מערכות הגוף לא יחדרו באופן אופטימלי את דופן המעי וישארו מחוץ למחזור הדם, דבר שלבסוף עלול להוביל להיווצרותה של אנמיה ושל בעיות בריאותיות אחרות.

לפיכך, קיימת חשיבות רבה לאבחונן של בעיות אלה ולטיפול בהן, כחלק מהמאמצים לטפל באנמיה על רקע של בעיות ספיגה ותפקוד לקוי של מערכת העיכול.

בנוסף, גם דימום סמוי במערכת העיכול הוא מהגורמים למחסור של ברזל ו-B12, אשר עלול לגרום לאנמיה.

מצב של אנמיה המתמשכת גם לאחר שנעשו מאמצים על מנת לטפל בה, כמו שינויים תזונתיים ונטילת תוספים, יכול להתריע על ליקויים חבויים במערכת העיכול, כמו דלקתיות, מעי דליף, מחסור באנזימי עיכול, חוסר איזון של המיקרוביום ועוד.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.