אנמיה ומחסור בויטמין B12

כל מה שצריך וחשוב לדעת על הקשר ההדוק בין מחסור ב-B12 ואנמיה

חוסר דם בגוף הינו מצב פיזיולוגי הנובע בין היתר ממחסור של תאי דם אדומים וירידה בכמות ההמוגלובין בדם. מצב זה ידוע גם בשם אנמיה והוא נפוץ בקרב אוכלוסיות רבות מסביב לעולם, כאשר שליש (כ-33%) מהאנשים סובלים ממצב של חוסר דם בגוף בשלב כזה או אחר במהלך חייהם.

ישנם שלושה סוגי אנמיה עיקריים: אנמיה מגלובלסטית, אנמיה המוליטית ואנמיה מחוסר ברזל.

תסמיני האנמיה על כל סוגיה כוללים בין היתר: עייפות כרונית ללא קשר לשעות המנוחה והשינה, חולשה כללית של איברי ושרירי הגוף השונים, חיוורון, כושר גופני ירוד ועוד. הסיבות העלולות להוביל לסוגי האנמיה השונים כוללות בין היתר: חוסר ברזל בתזונה, ייצור מופחת של המוגלובין, חוסר בויטמינים העלול להוביל לייצור לא תקין של כדוריות הדם האדומות, ייצור לא תקין של המוגלובין על רקע גנטי ומחלות שונות הקשורות למערכת העיכול, המשפיעות בין היתר על יכולת הספיגה של הגוף לספוג לתוכו ברזל וויטמינים שונים דרך המזון. מבין סוגי האנמיה השונים, אנמיה מגלובלסטית הינה הנפוצה ביותר והיא נובעת בעיקר ממחסור בויטמין B12 וחומצה פולית.

ויטמין B12 – מה חשוב לדעת?

ויטמין B12 נחשב לאחד מסוגי הויטמינים החיוניים והנחוצים ביותר לגופנו וזאת לנוכח מעורבותו בתהליכים פיזיולוגיים שונים הקשורים לייצור ה-DNA ולייצור תאי הדם בגופנו. ויטמין זה חשוב להתפתחותנו לאורך כל שלבי החיים, החל מגיל ילדות וגיל ההתבגרות, דרך שנות הפוריות וגילאים מתקדמים יותר ועד לשלבים המאוחרים של חיינו. ויטמין B12, על אף היותו מצוי במקורות תזונה רבים מן החי, מומלץ לצריכה כתוסף תזונה וזאת לנוכח העובדה שבתעשיית המזון המודרנית נעשה שימוש מוגבר בתהליכים תעשייתיים "המעלימים" את מקורות הויטמין מהמזון החי אותו אנו צורכים.

מחסור בויטמין B12 עלול להיווצר גם כתוצאה מתזונה לקויה וגם כתוצאה מספיגה נמוכה או מוגבלת של הויטמין במערכת העיכול. בשני המקרים גם יחד, נטילת ויטמין B12 כתוסף תזונה בצורתו הנוזלית, יכולה לסייע רבות להתמודדות עם מחסור בויטמין B12. תצורתו הנוזלית של הויטמין כתוסף תזונה נוזלי, מובילה לספיגה ישירה ומהירה בגוף והיא איננה תלויה במצבה התפקודי של מערכת העיכול.

בדיקת MMA למסור של B12

ויטמין B12 (או בשמו האחר קובלמין) נישא בדם על ידי 2 חלבונים. החלבון הראשון נקרא טרנסקובלמין 1 והוא נושא עליו כ-90% מסך ה-B12 בדם. בבדיקת B12 המבוצעת בקופת החולים בודקים את מדד הטרנסקובלמין 1, אך זהו החלק המשמש רק כמאגר לויטמין בגופנו ואינו משקף את המצב ברקמות.

החלבון האחר הקרוי טרנסקובלמין 2, אמנם נושא רק 6-12% מסך ה-B12 בדם, אך הוא החלבון אשר מעביר את הוויטמין לרקמות היעד, למח העצם ולמערכת העצבים.

מכיוון שרוב ה-B12  בגופנו קשור לטרנסוקובלמין 1, עלול להיווצר מצב בו מדידת סך ה-B12 בבדיקת דם תיתן תוצאה בתחום הנורמה, אבל דווקא רמת הטראנסקובלמין 2 תהיה נמוכה.

כיום ניתן לאבחן מחסור בויטמין B12 באמצעות שיטה נוספת למדידת רמות החומצה המתיל-מלונית (MMA) בשתן. זוהי חומצה אורגנית שהינה תוצר של תהליכך חילוף החומרים בגופנו ורמתה גבוהה במצבי מחסור של ויטמין B12. בדיקת ה-MMA נחשבת לבדיקה מדויקת לגילוי מחסור בויטמין B12 החיוני כל כך למערכות גופנו השונות.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.

Send this to a friend