אנמיה – כל מה שחשוב לדעת

אנמיה

2 מיליארד אנשים, שהם רבע מאוכלוסיית העולם, סובלים מאנמיה. כן, כולנו שמענו על התופעה, אבל מה באמת הבעיה עם אנמיה? ומה אומרים המחקרים על פתרון אפקטיבי? באנו לעשות סדר

עצרו לרגע לחשוב על הפעולה האחרונה שביצעתם – בין אם מדובר בלנשום, לאכול או אולי לכתוב מאמר – לדם שבגופכם היה חלק בביצוע שלה. הדם לא רק מוביל חמצן מהריאות לכל הגוף ומסייע בתהליכי עיכול, אלא גם מנקה פסולת מהתאים שלנו. במילים אחרות – הדם חיוני לבריאותנו, ואפשר להבין למה אנשים לוקחים ברצינות את מחלת האנמיה, שמשמעות שמה הוא "חוסר בדם".

אם הגעתם לקרוא את הכתבה הזו, סביר להניח שאתם חוששים מפני אנמיה או שאולי כבר קיבלתם את האבחנה, והחשיבות של הדם לבריאותכם קיבלה כעת תשומת לב מירבית. חשוב שתדעו: גם אם כעת אתם סובלים מתסמיני האנמיה, כמו חולשה או אפילו מתעוקת חזה, מדובר במחלה הפיכה ונפוצה. בעוד שמרבית הסובלים ממנה גרים במדינות מתפתחות, גם רבים שגרים, כמונו, במדינות מפותחות, סובלים ממנה.

איך אפשר לגלות אם אתם סובלים מאנמיה?

כיום יש מספר דרכים לגלות באמצעותן אנמיה, כאשר אלו הנפוצות שבהן:

 • ספירת כדוריות דם אדומות
 • ספירת המוגלובין בדם – HGB
 • בדיקת המטוקריט: מלמדת מה נפח כדוריות הדם האדומות בתוך הדם, באופן כללי

בדיקה נוספת, שלא כל רופאי המשפחה מפנים אליה בשלב הראשון, היא בדיקת הפריטין. חשוב לדעת שמחקרים מראים כי מדובר בבדיקה אפקטיבית במיוחד שעשויה לאתר אנמיה גם במקרים שבהם מדדי הברזל נראים תקינים (Guyatt, G.H., Oxman, A.D., Ali, M. et al.).

הסיבות לאנמיה

הגוף שלנו הוא מכונה משוכללת שלא מפסיקה ליצור תאים, ביניהם תאי דם. את כדוריות הדם האדומות מייצר מח העצם בגופנו, תהליך טבעי שמתרחש "מעצמו", בעידוד ההורמון אריתרופויטין שמפרישות הכליות. לכל כדורית וכדורית יש את מחזור החיים שלה, ואחרי כ-100 ימים היא מסיימת את תפקידה ומתפרקת בטחול. מדובר בתהליך נורמלי של התחדשות, אך לעיתים המצב משתבש – כשכמות כדוריות הדם האדומות שאנו מאבדים גבוהה יותר מכמות הדם שהגוף מייצר. אז מה גורם לשיבוש המאזן הטבעי של הכדוריות האדומות שלנו? ישנם מספר גורמים המוכרים כסיבות לאנמיה:

 • אובדן דם: אם נפצעתם, עברתם ניתוח או אפילו תרמתם דם, איבדתם כדוריות דם אדומות. בנוסף, תופעות כמו דימום סמוי או גלו ממערכת העיכול גורם לאובדן דם.
 • מחסור בברזל: אם אתם לא צורכים מספיק ברזל בתזונתכם, זה עלול לפגוע בייצור ההמוגלובין, וכך גם לאנמיה.
 • מחסור בוויטמין B12: מחסור בוויטמין עלול לגרום לפגיעה בייצור כדוריות הדם האדומות (Harris J.W, Vitamin). – אנמיה ממארת
 • מחלות שונות: ממחלות תורשתיות ודלקות חמורות ועד מחלות חולפות כמו שפעת.
 • בעיות בבלוטת התריס.
 • תרופות שפוגעות בייצור תאי הדם האדומים.
 • נשים בהיריון נמצאות גם הן בקבוצת סיכון, ומקבלות חיזוק של ברזל, במרשם רופא, כדי למנוע את הבעיה מראש (גם אם לא תמיד בהצלחה).

קיימים יותר מ-400 גורמים לאנמיה, כך שהרשימה חלקית ולאורך השנים מתגלות עוד ועוד סיבות לתופעה.

מאיזו אנמיה אתם סובלים? כדאי לדעת

אם הרופא העביר לכם אבחנה ארוכה ומבלבלת, כדאי להכיר את המונחים שקשורים לאנמיה. באופן כללי, קיימים מספר סוגי אנמיה:

 • אנמיה אלפסטית: נובעת מייצור מופחת או לקוי של המוגלובין או תאי דם אדומים.
 • אנמיה מיקרוציטית: אנמיה שנגרמת כתוצאה ממחסור מברזל, שגורם בתורו לייצור כדוריות קטנות מהרצוי.
 • אנמיה ספורציטית: נגרמת מבעיה בייצור הממברנות של הכדוריות האדומות.
 • אנמיה המוליטית: דימום או הרס של תאי הדם גורם לאנמיה כזו.
 • אנמיה ממארת: חוסר בפקטור פנימי (Intrinsic Factor) שמוביל לחוסר של B12
 • אנמיה מגלובלסטית: סוג של אנמיה מקרוציטית. באנמיה מגלוביסטית מתבצעת סינתזה בלתי תקינה של DNA. התא אינו מספיק לייצר DNA מהר מספיק ואינו מתחלק, על כן, באנמיה זאת, תאי הדם האדומים הם גדולים מהרגיל. נוצרת עקב חוסר ויטמין B12, עקב חוסר חומצה פולית ועקב סיבות נוספות.

שני הסוגים הנפוצים ביותר של אנמיה נובעים ממחסור בברזל או מחסור של ויטמין B12. קיימים עוד סוגים של אנמיה, הכי חשוב להבין מה הגורם לאנמיה שממנה אתם סובלים, כדי להגיע לפתרון באופן היעיל ביותר.

טיפול באנמיה

כפי שכבר הבנתם, קיימים מגוון גורמים לאנמיה, ובהתאם, גם כמות האפשרויות לטיפול במחלה רחבה. כאשר מחזור בברזל או  וויטמין B12 הם הגורמים לאנמיה, הטיפול יחסית פשוט, והוא מתבצע באמצעות תוספי תזונה. בחלק מהמקרים, כשהגורם לאנמיה הוא מחלה, יש צורך בטיפול בבעיה מהשורש, על מנת לאזן את המצב. לעיתים יש צורך בעירויי דם ובמקרים קיצוניים אפילו השתלת מח עצם.

ברגע שמוצאים את הטיפול הנכון, אפשר ליהנות משיפור במדדים תוך שבועות ספורים בלבד, ולהגיע לאיזון במהרה. חשוב להתייעץ עם רופא לפני שבוחרים את הטיפול ולעקוב אחרי המדדים כדי לוודא שנפרדתם סופית מהאנמיה.

מקורות

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.