אסטמה וקוצר נשימה והקשר לבעיות במערכת העיכול

מהו תפקידה של מערכת העיכול? מהן הבעיות הנפוצות במערכת העיכול וכיצד הן מתקשרות לאסטמה, לקוצר נשימה ולאסטמה של העור על פי הרפואה הסינית? קראו על "הקשר הסיני" בין מערכת העיכול לריאות ולעור במאמר שלפניכם.

מערכת העיכול בגוף האדם היא מערכת מופלאה באורך של 9 מטרים, שמטרתה: קליטה, עיבוד וספיגה של מזון ופליטת הפסולת הנוצרת בתהליך זה. מערכת זו, לא זאת בלבד שהיא מקושרת למערכת העצבים כמו כל המערכות החיוניות בגופנו, אלא שיש לך מערכת עצבית משל עצמה הקרויה: מערכת העצבים האנטרית. מערכת העיכול נחשבת לאחת ממערכות הגוף המרכזיות והמשפיעות ביותר על בריאותינו ועל איכות חיינו, כאשר כל בעיה במערכת העיכול עלולה להוות גורם משמעותי להתפתחותן של בעיות ומחלות פיזיות ונפשיות כאחד.

בעיות נפוצות במערכת העיכול

כאבי בטן, צרבות, בחילות והקאות, קושי וכאב בבליעה, דימום בצואה, שלשולים ועצירות הם רק חלק מהסימפטומים היכולים להעיד על בעיה (כרונית או זמנית) במערכת העיכול, כאשר בין יתר הבעיות הנפוצות ביותר במערכת העיכול ניתן למצוא:

  • רפלוקס קיבתי ושטי – מצב בו חומצות הקיבה עולות כלפי מעלה אל הוושט וגורמות לתחושת צריבה (צרבת) באזור מרכז החזה. בעיה זו עלולה להופיע באופן כרוני והיא מלווה בסימפטומים כגון: בחילה, ריח רע מהפה, בלייה של השיניים, קושי בבליעה, בעיות בנשימה וכאב תדיר באזור החזה ובחלק העליון של הבטן.
  • טחורים – תופעה נפוצה ממנה סובלים כ-75% מהאוכלוסייה מעל גיל 45 בתדירות כזו או אחרת. טחורים הם למעשה כלי דם מודלקים המצויים בחלקו האחרון של המעי הגס ובפי הטבעת. התהליך הדלקתי המלווה את ההתרחבות והצניחה של כלי הדם גורם לתחושת גרד וכאב וכן לדימום.
  • תסמונת המעי הרגיז– זוהי תסמונת נפוצה המשפיעה על חייהם של 15%-25% מכלל האוכלוסייה הבוגרת (נשים סובלות מתסמונת זו עד פי שלושה יותר מגברים). מעי רגיז מתאפיין בין היתר בכאבי בטן תדירים, בנפיחות בטנית קבועה, בהתכווצויות בשלשולים ובעצירות.

בנוסף, קיימות מספר מחלות נפוצות הקשורות למערכת העיכול כגון: קרוהן וקוליטיס (מחלות מעיים דלקתיות), צליאק, קנדידה ועוד.

 בעיות במערכת העיכול והקשר שלהן לאסטמה וקוצר נשימה

מערכת העיכול בגופינו מרכזת בתוכה את רוב איברינו הפנימיים ומצויים בה למעלה מ-5 מיליארד תאי עצב, כאשר כל בעיה כרונית ו/או הפרעה זמנית במערכת העיכול, עלולה להשפיע בצורה כזו או אחרת על מערכת העצבים האנטרית והכללית. בראיית הרפואה הסינית, תפקוד לקוי של מערכת העיכול יגרום לאורך זמן להיחלשותה, כלומר לתפקוד שאינו אופטימלי. אחד הביטויים הנפוצים לכך הן תופעות של "חום ויובש" במעטפת העור של גופינו, כמו למשל  אסטמה של העור.

בנוסף לכך, ברפואה הסינית מקשרים את מחלת האסטמה ותסמיניה לא רק עם "חולשה של הריאות" אלא גם עם חולשה של מערכת העיכול. זאת משום שלמערכת העיכול מיוחס תפקיד חשוב ומרכזי בסילוק הצטברויות של לחות בגוף (מושג הכולל ליחה) ולכן כל חולשה של מערכת העיכול עלולה להוביל גם לתחושת מחנק, בעיות בנשימה ואף למצבי קוצר נשימה. המעניין הוא שגם ברפואה הקונבנציונלית אחד הגורמים הנפוצים לאסטמה שמתפתחת עם הזמן הוא רפלוקס כרוני.

רפלוקס קיבתי ושטי מתרחש כאשר השריר האחראי לשמירה על המזון בתוך מערכת העיכול נרפה ולמעשה מאפשר לתוכן הקיבה לחזור לוושט. במקרים אלו, נוכחות חומצת הקיבה בוושט גורמת להתכווצות דופן הסימפונות כרפלקס המועבר דרך עצב הווגוס. הידוק דרכי הנשימה כתגובה טבעית של הגוף לרפלוקס, עלולה לגרום לתחושת מחנק ולתסמינים של אסטמה.

רפלוקס קיבתי ושטי הינה תופעה שכיחה בקרב חולי אסטמה העלולים לסבול מהתקפי שיעול וקוצר נשימה. באחד מכתבי העת הנחשבים ביותר בארצות הברית בתחום הבריאות, התפרסם לאחרונה מחקר המעיד על כך שטיפול נקודתי בתופעת הרפלוקס הקיבתי עלול לסייע לחולי אסטמה להתמודד עם תסמיני האסטמה הכוללים בין היתר: שיעול, קוצר נשימה ותחושת כאב באזור החזה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.