בדיקת חומצות אורגניות בשתן

בדיקת חומצות אורגניות בשתן בודקת 75 מטבוליטים (תוצרי פירוק) ומספקת תמונת מצב על תהליכי חילוף החומרים (מטבוליזם) בגוף.

בגופנו נוצרות תרכובות ומולקולות אורגניות שונות שהינן תוצרי לוואי של פעילות מטבולית של התאים בגופנו, אותם אנו מפרישים בשתן. במצבים בריאותיים שונים, נוכחות של חומצות אורגניות ברמה מסוימת מהווה מעין "איתות" על כך שמשהו אינו כשורה בגופנו. לכן הפרופיל של בדיקת החומצות האורגניות נותן תמונת-מצב מטבולית המבוססת על תוצרים שהגוף מפריש דרך השתן, וכך ניתן לזהות בעיות מולדות ונרכשות שונות. 

למשל, ישנן תרכובות המופרשות על ידי שמרים או חיידקים במערכת העיכול, וכשהן נמצאות ברמה גבוהה, הן מצביעות על שגשוג וצמיחת יתר של אורגניזמים אלו. זה יכול לקרות עקב החלשה של מערכת החיסון או נטילת תרופות כגון אנטיביוטיקה ועוד. על ידי גילוי של התרכובות, בידודן וזיהוין, ניתן לרדת לשורשן של בעיות רבות.

בדיקת החומצות האורגניות של Lab-It מהווה בדיקת כימיה של השתן מתחום הבדיקות המטבוליות. היא מקיפה ביותר, וכוללת זיהוי של מכלול רחב מאוד של חומצות אורגניות בשתן, ובכך היא מאפשרת לסקור במעין מבט-על, מסלולים מטבוליים שונים המעורבים בתפקודן של מערכות גוף רבות. בדיקת חומצות אורגניות בשתן כוללת בתוכה, בין היתר, את הפרמטרים הבאים, ויש להתייעץ עם רופא או איש מקצוע רלוונטי לגבי תוצאותיה ודרכי הטיפול האפשריות:

שמרים וחיידקים

בדיקת השתן מספקת כלי לזיהוי מדויק של סוגים שונים של שמרים וחיידקים הנמצאים במעיים, על ידי זיהוי החומצות האורגניות האופייניות להם, שכאמור מופרשות בשתן. בנוסף, באמצעות הבדיקה ניתן להבדיל בין מיקרו-אורגניזמים ידידותיים ומועילים לבין מיקרו-אורגניזמים מזהמים שנמצאים במערכת העיכול. בראיית גישות טיפול אינטגרטיביות שונות (נטורופתיה, רפואה פונקציונלית), חוסר איזון בנוכחות של מיקרו-אורגניזמים אלה, ונוכחות גבוהה של רעלנים שמזהמים שונים מפרישים, עשוי להתקשר לבעיות ומצבים בריאותיים שונים, כגון: היפראקטיביות, עייפות חולשה חיסונית ועוד. 

כך למשל, הבדיקה נותנת אינדיקציה לגבי שגשוג יתר של פתוגנים במערכת העיכול ו/או צמיחת יתר של פטריית הקנדידה. בגישת הנטורופתיה והרפואה הפונקציונלית, נוכחות גבוהה של רעלנים שהפטרייה מפרישה עשויים להיות מקושרים למצבים כגון פיברומיאלגיהמיגרנות, תסמונת התשישות הכרונית, כושר ריכוז ירוד או מעין תחושת ערפול מחשבתי.

תזונה – ויטמינים ונוגדי חמצון

הבדיקה כוללת בתוכה גם מרקרים תזונתיים, כגון ויטמינים ונוגדי חמצון לרבות ויטמיני B12, B6, B5, B2, ו-C, קו-אנזים N ,Q10 אציטילציסטאין, וביוטין (ויטמין H) . רמות נמוכות או מחסור בויטמינים (חלקם מהווים נוגדי חמצון עוצמתיים) עשויות להתקשר למגוון רחב של בעיות בריאותיות, להשפיע על תפקוד מערכת החיסון שלנו ועל תפקודנו הכללי.

מטבוליזם של חומצות שומן

בבדיקה נבדקת הנוכחות של  8 גופי קטון ספציפיים ומטבוליטים (תוצרי פירוק) של חומצות שומן. רמות גבוהות של מטבוליטים אלו עלולות להוות סימן לסוכרת, לצמיחת יתר של פטריית הקנדידה במערכת העיכול, או לבעיה גנטית – מצבים שעשויים להיות מקושרים להיפוגליקמיה (רמות סוכר נמוכות בדם) ולעייפות.

נוירו-טרנסמיטורים (מוליכים עצביים)

בבדיקה נמדדת הרמה של HVA (חומצה הומוונילית), VMA (חומצה וניליל מנדלית) ומטבוליטים של נוירוטרנסמיטורים כמו דופמין, אדרנלין ונוראדרנלין. היא גם מודדת האם היחס בין שני המטבוליטים HVA ו-VMA תקין, מאחר וחוסר איזון עשוי במקרים מסוימים להצביע על  זיהום של קלוסטרידיום או רעילות כתוצאה מרמת עופרת גבוהה. במידה ותוצאות הבדיקה מצביעות על ערכים חריגים, חשוב להתייעץ על כך עם רופא או עם איש מקצוע מוסמך.  

התפקוד המיטוכונדריאלי

מיטוכונדריה – הוא שמם של מפעלי ייצור האנרגיה בתאי הגוף שלנו. הבדיקה בודקת פרמטרים שונים המתקשרים למטבוליזם הפנימי בתאים שעשויים להצביע על ליקויים  במסלול חילוף החומרים והפקת האנרגיה, בו משתתפים ויטמינים ואנזימים חשובים.

בעיות מטבוליות גנטיות

זוהי בדיקת מעבדה הכוללת סמנים שקשורים לחילוף החומרים של אוקסלטים (אלו הם מלחים אורגניים שנמצאים במזונות רבים). רמה גבוהה של אוקסלטים עשויה לגרום לאבנים בכליות, וגם להצטברות שלהם ברקמות כגון עצמות, עיניים, בלוטת התריס ועוד, ובכך לגרום לתהליך דלקתי ולכאב. 

יכולת ניקוי הרעלים של הגוף

הבדיקה לחומצות אורגניות כוללת אינדיקטורים חשובים לגבי מנגנוני ניקוי הרעלים של הגוף ושל רכיבים שלוקחים חלק פעיל בו, כמו רמות האנזים נוגד החמצון החשוב גלוטתיון. תפקוד לא אופטימאלי של מנגנון זה וכן רמות נמוכות של נוגדי חמצון שונים שמהווים חלק ממערכת ההגנה של הגוף, עלולים להוביל לסטרס חמצוני – מצב שיכול במשך הזמן לגרום לפגיעה ברקמות כתוצאה מנזקים של רדיקלים חופשיים, להוביל לתהליכים דלקתיים ולגרום לשינויים בתפקודי התא. מסיבות אילו, סטרס חמצוני מקושר לתהליכי התפתחות של מחלות ושל הזדקנות התאים.  

כיצד מתבצעת הבדיקה:

על מנת לבצע את הבדיקה, על הנבדק לתת דגימת שתן. שליח יגיע עם ערכת הבדיקה עד בית הלקוח ולאחר ביצוע הדגימה יאסוף אותה.
בכוסית מיוחדת לאיסוף שתן נאסוף 40 מ"ל מהשתן הראשון של הבוקר לפני כל מזון או משקה.

יש להימנע מתפוחים, ענבים (כולל צימוקים), אגסים, חמוציות והמיצים שלהם 24 שעות לפני איסוף הדגימה.
לאחר איסוף הבדיקה, היא נשלחת למעבדותינו בארה״ב ולאחר כ-21 ימי עסקים תתקבלנה התוצאות במייל.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.