בדיקת MMA – כל מה שצריך לדעת

בדיקת MMA

בדיקת ה-MMA הפכה לאחרונה לחיונית ונפוצה במיוחד, בעידן שבו ניתוחי קיצור קיבה הפכו לנפוצים ועשרות אלפים סובלים מידי שנה ממחלות מעי שמעכבות ספיגה של נוטריינטים חשובים. הצורך לגלות מחסור בויטמין B12 ברור, כך שהבדיקה הפכה למבוקשת במיוחד. מה הופך אותה לאפקטיבית ולמה אסור להתפשר כשאתם ניגשים לבריאות שלכם? כל המידע לפניכם

בדיקת ה-MMA נחשבה לפני שנים ספורות בלבד לחידוש רפואי – סוף סוף אפשר לגשת לבדיקה שתגלה באמת את הרמות של ויטמין B12 בגופכם ולקבל את כל המידע, אך מאז כבר הפכה לסטנדרט פרימיום שמטפלים במגוון גישות ממליצים עליו. איך בדיקת ה-MMA עובדת? מה הייחודיות שלה והאם הבדיקה מתאימה עבורכם?

ההיסטוריה של עולם הבדיקות

אם אתם או הרופא שלכם חשדתם במחסור בוויטמין B12, סביר להניח שהוא שלח אתכם לבדיקת דם, ואכן – בשנים האחרונות, בדיקת הדם לוויטמין הפכה יותר מקובלת ונפוצה, ורופאים מפנים אליה ביתר קלות מאשר בעבר. אך לא תמיד תוצאות בדיקת הדם הפשוטה של קופות החולים נותנות תמונה אמינה או רחבה מספיק. לעתים היא לא מגלה את החוסר, שאכן קיים, בעוד שהמטופל מעיד על תסמינים שבהחלט מעידים על מחסור בוויטמין החשוב הזה. הפתרון, במקרה זה, הוא בדיקה יותר ספציפית, שבודקת את הרמה בתאים וברקמות בגוף, ונותנת אינדיקציה מדויקת הרבה יותר.

חשוב לדעת, שוויטמין B12 מובל בדם כשהוא קשור ל- 3 חלבונים, הקרויים "טראנסקובאלאמינים". רק אחד מהחלבונים הללו, (טראנסקובאלאמין II) מוביל בפועל את ה-B12 לתאים ולרקמות היעד שלו. גם כשבפועל כבר יש נזקים שנובעים מחוסר בחלבון הספציפי הזה, והסימפטומים כבר קיימים, קשה לגלות את החסר בבדיקת הדם, מפני שמבין שלושת סוגי החלבון הוא מצוי בכמות הנמוכה ביותר (פחות מעשירית, בממוצע). סוג אחר (טראנסקובאלאמין I), שהוא פחות רלוונטי מבחינת הנזק שנגרם מחסרונו, קושר אליו כ-90% מכלל ה-B12 בדם, ובדיקת הדם מודדת בעיקר את רמתו.

הדיוק של בדיקת ה-MMA

כיוון שבדיקת הדם לא נועדה לזהות את החוסר בחלבון טראנסקובאלאמין II, נולד הצורך בבדיקה מדויקת וממוקדת יותר. מדובר בבדיקה פשוטה המתבצעת באמצעות דגימת שתן, הבודקת את הימצאותה של חומצה מתילמַלונית (Methylmalonic acid). רמת החומצה המתילמלונית (או בקיצור MMA) בשתן, נמצאת ביחס הפוך לרמת הוויטמין ברקמות. במלים אחרות, ככל שהיא נמצאת בכמות גדולה יותר, כך החוסר של ויטמין B12 יהיה חמור יותר.

 האם כדאי לכם לגשת לבדיקת MMA?

מטפלים בגישות שונות ממליצים על בדיקת MMA במבחר מצבים – החל מאלו שמראים סימני חולשה ועייפות ועד לבעיות קשות יותר כגון תחושת נימול בידיים וברגליים. רבים מפנים לבדיקה אחרי שבדיקות הדם הרגילות הצביעו ש"הכל בסדר", אך בכל זאת, ניכר שיש בעיה שחשוב לפתור מהשורש.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.