בלוטת האדרנל – כל מה שחשוב לדעת

תפקוד לא אופטימאלי של בלוטות יותרת הכליה (בלוטת האדרנל): על המשמעות של תסמונת זו בגישת הנטורופתיה והרפואה הפונקציונלית

בגישה הנטורופתית והפונקציונלית, לעיתים בלוטת יותרת הכליה אינה מתפקדת באופן אופטימלי, למרות שרפואית אין אבחנה של תת-פעילות של הבלוטה. מצב זה של תפקוד לא אופטימלי מכונה "עייפות האדרנל" והוא עשוי להתבטא בירידה כלשהי בקצב ההפרשה או בשינויים בדפוסי ההפרשה של הורמוני הבלוטה, בכללם ההורמון קורטיזול. אנשים הסובלים מעייפות האדרנל בדרך כלל מתלוננים על עייפות כללית, אך עלולים גם לחוות הפרעות שינה, שינויים במשקל ותשוקה עזה למלח ו/או סוכר. גם מצבים כמו אלרגיות, חרדה, עצבנות, לחץ דם נמוך עשויים להתקשר לתסמונת זו.

עד כמה עייפות האדרנל הוא מצב נפוץ?

בארצות הברית, מרפאות לרפואה פונקציונלית מדווחות על מעל ל- 85% מהמטופלים שמגיעים אליהם שמתארים סימפטומים המתקשרים לעייפות האדרנל ברמה זו או אחרת. זהו מצב שאינו מפלה בין גברים ונשים והוא עשוי להופיע אצל שתי האוכלוסיות כאחד, כמעט בכל גיל, וכיום גם אנשים בשנות העשרים המוקדמות לחייהם מתלוננים על סימפטומים המתקשרים לעייפות האדרנל.

מה עלול לגרום לתפקוד לא אופטימלי של בלוטת יותרת הכליה?

נטורופתים ומטפלים בשיטה הפונקציונלית קושרים תפקוד לקוי של בלוטת יותרת הכליה בעיקר ללחץ כרוני מתמשך או ללחץ פתאומי. אירוע הסטרס יכול עלול להתחיל בפתאומיות, או להופיע כתוצאה מתקופות של מתח ממושך חוזר ונשנה. מקורות הלחץ עשויים להיות חיוביים או שליליים וכוללים בין היתר:

  • מחלה מתמשכת
  • מתח פיזי – פציעה, דיאטה, ניתוח, התמכרות לטבק או אלכוהול וכו'
  • מתח רגשי – נישואין, גירושין, מוות של אדם אהוב, קשרי עבודה טעונים, הולדתו של תינוק חדש במשפחה, חוסר ביטחון כלכלי וכו'
  • לחץ סביבתי – זיהום כימי של אוויר, מים, מזון וכו'

תמיכה בבלוטת יותרת הכליה – מה מציעה גישת הטיפול הפונקציונלית?

פרוטוקולי תמיכה וטיפול לסובלים מעייפות בלוטת יותרת הכליה כוללים:

  • שינוי באורח החיים כך שיכלול אימון גופני, הנחלת דפוסי שינה בריאים בשעות שינה אידיאליות בין 10:00 בלילה עד 9:00 בבוקר
  • תזונה מאוזנת המכילה ירקות רבים וכוללת שומנים וחלבונים בריאים, הימנעות מחשיפה לחומרי מזון אליהם המטופל אלרגי או רגיש, קפאין, אלכוהול וסוכרים מעובדים
  • שילוב של תוספי תזונה בהתאמה אישית לכל מטופל
  • ולא פחות חשוב – צחוק תכוף, תרגילי נשימות עמוקים ושיטות נוספות כגון מדיטציה או יוגה לאיזון רמות הסטרס
התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.