מה היא תשישות של בלוטת האדרנל?

"תשישות של בלוטת האדרנלהוא מושג הלקוח מעולם הרפואה הפונקציונלית (תחום ברפואה המשלימה), המוגדר כירידה בתפקוד התקין של בלוטת האדרנל עקב ירידה בהפרשת הורמוני בלוטת האדרנל בתבנית יומית, בייחוד הקורטיזול.
אנשים הסובלים מתשישות של בלוטת האדרנל  עשויים לא להיות מודעים לכך, כיוון שהתסמינים הנפוצים דומים במקרים רבים לתסמינים של מצבים בריאותיים מגוונים.

מי אתה קורטיזול?

מדובר בהורמון מקבוצת הסטרואידים, המופרש מבלוטת האדרנל. זהו אחד ההורמונים החשובים ביותר ומשפיע כמעט על כל רקמה בגוף. הוא משתתף בפירוק חלבונים, מסייע לאזן את משק הפחמימות והשומן ומשפיע דרמטית על מערכת החיסון. הורמון זה בעצם מווסת את התגובה שלנו למצבי לחץ והוא מופרש בתנודות קבועות במהלך היממה. בבוקר רמות הקורטיזול אמורות להיות גבוהות ולקראת הערב הם יורדות שהם הכי נמוכות בלילה לפני שאנחנו הולכים לישון. זה כמובן איך שזה אמור להיות אבל כל פעם שאנחנו נמצאים במצב של סטרס נפשי או פיזי הקורטיזול קופץ ולאורך זמן הוא פשוט לא יכול לחזור לאיזון ונשאר נמוך. לקורטיזול יש השפעה ישירה על כל ההורמונים בגופנו אבל אני רוצה להתמקד באחד הקשרים העיקריים זהו הקשר בין קורטיזול למערכתה החיסון שלנו. אנחנו יודעים היום שרמות גבוהות של קורטיזול אשר עולות כשאנחנו נמצאים במצב של סטרס מדכאות את מערכת החיסון שלנו וגורמות לכך שגופנו יהיה יותר חשוף לפתוגנים (חיידקים, פטריות, טפילים ווירוסים) וכאשר הקורטיזול יורד מערכת החיסון עוברת לעבוד במצב של פעילות יתר (מחלות אוטואימיוניות, דלקות, אלרגיות וכו). לכן, בגישה הפונקציונלית, לעיתים מצבים שונים במערכת העיכול, כולל רגישויות למזון, יכולים במקור לנבוע מחוסר איזון של בלוטת האדרנל.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.