בלוטת התריס – מה חשוב לבדוק ומדוע?

בלוטת התריס היא חלק מהמערכת האנדוקרינית, היא מורכבת משתי אונות אשר מקנות לה צורת פרפר והיא נמצאת באזור הצוואר. בלוטת התריס חשובה לייצור הורמונים שאחראים על תפקודן של מערכות שונות בגופנו.

בלוטת התריס מייצרת את ההורמונים טירוקסין (T4) וטריודותירונין (T3). הורמונים אלו חיוניים לתפקוד תקין של המוח, הלב, השרירים ואיברים נוספים. בנוסף הם אחראיים על ויסות הטמפרטורה בגוף ומאפשרים לגופנו לנצל את האנרגיה שלו.

פעילות יתר של בלוטת התריס

פעילות יתר של בלוטת התריס נובעת מחוסר איזון בפעילות הבלוטה והיא גורמת להפרשה מוגברת של הורמונים. תסמינים האופייניים למצב זה הזעת יתר, נדודי שינה וירידה במשקל, היפר אקטיביות, בלט בעיניים, נפיחות בצוואר ועוד. ישנם גורמים שונים להתפתחות פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתירוידיזם), כאשר הנפוץ שבהם הוא מחלת הגרייבס שבה מערכת החיסון תוקפת את בלוטת התריס ומעודדת אותה לייצר עודף הורמונים. ניתן לסווג את פעילות היתר של בלוטת התריס לאחד משני מצבים: היפרתירואידיזם גלוי שיבוא לידי ביטוי בסימפטומים שתוארו לעיל, או היפרתירואידיזם תת קליני שבו רמת ההורמונים בגדר הנורמה ללא סימפטומים אופייניים למחלה.

היעדר טיפול בהיפרתירואידיזם או חוסר הצלחה באיזון רמות הורמוני התריס עלול להוביל לבעיות בריאותיות שונות כמו אי סדירות בקצב הלב ואוסטיאופורוזיס. הזנחה של היפרדירואידיזם עלול להיות קטלני ולהוביל למוות.

תת פעילות של בלוטת התריס

חוסר איזון של בלוטת התריס עלול להתבטא גם כתת־פעילות של בלוטת התריס, שתסמיניה האופייניים הם חולשה, עייפות, עצירות, עור יבש, שיבוש המחזור החודשי, ובהמשך גם דיכאון וירידה קוגניטיבית שתתבטא בהפרעה בזיכרון וחשיבה איטית. תת פעילות של הבלוטה עלול להוביל לפגיעה בפוריות של נשים וחשוב לאזן אותה בזמן הריון, כדי למנוע פגיעה בהתפתחות העובר.

תת פעילות של בלוטת התריס גורם לירידה בקצב חילוף החומרים והוא שכיח יותר בקרב נשים וקשישים.
זוהי הפרעה שכיחה בה הבלוטה לא מייצרת את כמות ההורמונים המספקת והיא עלולה להיגרם בשל מגוון סיבות, כאשר הנפוצה שבהן היא מחלת השימוטו – מחלה אוטואימונית שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את בלוטת התריס ומביאה להאטה בפעילות שלה.
בנוסף, 5% מהנשים יחוו לאחר הלידה תת פעילות של בלוטת התריס. במקרים אלו התסמינים מופיעים שלושה-ארבעה חודשים לאחר הלידה ויחלפו מעצמם כעבור כמה חודשים.

תת פעילות של בלוטת התריס עלולה להיגרם גם כתוצאה מקרינה לאזור הצוואר בעקבות מחלה ממארת או שימוש ביוד רדיואקטיבי, דבר העלול להוביל לנזק בלתי הפיך בבלוטה.

תירואידיטיס (דלקת של בלוטת התריס) מהווה גם היא גורם לתת פעילות וישנן גם תרופות כמו ליתיום, אמיודרון או אינטרפרון שעלולות לפגוע בפעילותה של בלוטת התריס.

הטיפול בחוסר האיזון נועד לא רק להקל על התסמינים שתוארו אלא גם למנוע החמרה שתביא למצבים מסוכנים יותר.

בלוטת התריס, אורח החיים וחשיפה למזהמים סביבתיים

גישות שונות, קושרות בין תפקוד תקין ומאוזן של בלוטת התריס לבין גורמים כגון התזונה, רמת החשיפה לרעלים סביבתיים, המצב הנפשי ועוד. במערב, אורח החיים המודרני תורם לחשיפה מוגברת לחומרים מזיקים כמו כספית, עופרת, קדמיום, ארסן, פטלאתים וביספונול A שנמצאים בפלסטיק, כמו גם תרסיסי ברום בחקלאות וכלי מטבח שמכילים ברום, להם עשויה  להיות השפעה מזיקה על פעילות הבלוטה, ויש הטוענים שגם פלואור הנמצא במי השתיה עלול לשבש את פעילות בלוטת התריס. כיום גם המחקר המדעי מגלה עניין ובוחן את השפעת חומרים רעילים על תפקוד הבלוטה, ולהלן דוגמאות מממצאים מחקריים:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3569681/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2717126/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1241307/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1241307/
  5. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0013935105001477
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5805681/
התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.