בעיות הורמונליות ומחלות עור

בעיות עור הן דבר נפוץ בחברה, כאשר אצל אנשים רבים הן מתחילות בגיל ההתבגרות עם השינויים ההורמונליים. בדיקה ואיתור של חוסר איזון הורמונלי אפוא, היא דרך יעילה להתמודד עם בעיות שונות בעור, דבר שיכול להביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

אקנה

אקנה היא מחלת עור שנפוצה בעיקר בקרב מתבגרים, מכאן שמה הנוסף – פצעי בגרות. עם זאת, לא מעט גברים ונשים צעירים ואף מבוגרים עתידים לסבול ממנה. הביטוי של אקנה הוא פצעים קטנים המופיעים בעיקר בפנים, בבית החזה ובגב העליון. פצעי האקנה יכולים להיות דלקתיים או לא דלקתיים.

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים וגברים סובלים מתופעת האקנה הנובעת בעיקר משינויים הורמונליים שונים. חלק מהנשים אף יחוו החמרה של התופעה לקראת המחזור החודשי.

הטיפול באקנה יכול להיות טיפול מקומי, או במקרים חמורים אף טיפול תרופתי אשר לו תופעות לוואי רבים. טיפול אנטיביוטי אף הוא עשוי להיות יעיל לתקופה קצרה.

במקרים של אקנה בקרב נשים לעיתים המטופלות תקבלנה טיפול הורמונלי באמצעות סוגים שונים של גלולות למניעת היריון במטרה להביא לאיזון המערכת ההורמונלית.

פסוריאזיס

פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית שנוצרת על רקע שיבוש במערכת החיסון. התסמינים כוללים רבדים יבשים ואדומים של עור שעליהם קשקשים בגוון לבן-כסוף. הנגעים יופיעו בעיקר בקרקפת, במרפקים, בברכים, בגב, בחזה, בבטן בציפורניים ובאיברי המין. חומרת הסימפטומים תהיה שונה מאדם לאדם.

הטיפול בפסוריאזיס לרוב כולל תכשירים מקומיים, פוטותרפיה וטיפולים סיסטמיים. ככלל, קרינת השמש נמצאה כיעילה במקרים מסוימים לטיפול במחלה ומכאן נולד הטיפול האקלימי בים המלח המשלב קרינת שמש עם הטבילה במי הים.

כיוון שאיזון הורמונלי של הגוף עשוי לסייע באיזון המערכת החיסונית ומכאן להביא להקלה משמעותית בתופעות של הפסוריאזיס, יש להתייחס גם למדדי המערכת ההורמונלית על מנת לסייע להצלחת הטיפול התרופתי או המקומי, על מנת להביא לרגיעה שתשפר את איכות החיים של החולה.

סבוריאה

סבוריאה היא סוג של דלקת בעור המופיעה באזורים בהם נמצאות בלוטות המפרישות חלב – קרקפת, פנים, אוזניים, קדמת החזה העליון, בית שחי, מפשעות, טבור ומתחת לשדיים. מדובר באקזמה שבה בשונה ממצב דלקתי רגיל נוצר תהליך דלקתי שאינו זיהומי שמתבטא בעור אדום עם קשקשים. קשקשים בשיער הם בעצם סוג של סבוריאה ולכן הטיפול במחלה מתאים גם לטיפול בקשקשים.

תסמיני הסבוריאה מושפעים מעונות השנה וממתח נפשי, אך גם לאיזון ההורמונלי ישנו תפקיד חשוב בהופעתה. תופעה זו חמורה יותר בקרב גברים ואצל נשים היא תופיע על פי רוב בגיל ההתבגרות עם השינויים ההורמונליים. שיאה של הסבוריאה לרוב יגיע סביב גיל 40.

הטיפול השכיח יהיה במרבית המקרים באמצעות תכשירים מקומיים או שמפו מיוחד הדורש מרשם מרופא. משום שהמחלה קשורה בשינויים הורמונליים חשוב לבצע בדיקה הורמונלית מקיפה שתבחן את האיזון ההורמונלי ובהתאם להתאים טיפול שיסייע לטיפול במחלה.

ויטילגו

ויטִילִיגוֹ היא מחלת עור אוטואימונית שבה אזורים מסוימים של העור מאבדים את צבעם ונהיים בהירים. הכתמים הלבנים נוצרים על פי רוב כתוצאה מתקיפה של הגוף את המלנוציטים, ובעקבותיה נוצרת פגיעה בייצור המלנין.

מדובר על מחלה שתפגע באחוז אחד מהאוכלוסייה כאשר מחצית מהחולים יפתחו את המחלה לפני גיל 20. שטחי ההתבהרות עלולים להופיע בכל מקום בגוף, לרבות הגפיים והפנים. לעיתים נדירות עשוי צבע העור לחזור לתקינותו גם ללא טיפול. אצל חלק לא מבוטל מהחולים המחלה מתפרצת לאחר אירוע טראומטי.

לרוב הטיפול במחלה כולל פוטותרפיה, נטילת ויטמין D3 או קורטיזון. כמו במקרה של מחלות עור רבות, גם כאן כדי להבטיח טיפול מיטבי מומלץ לבצע אבחון הורמונלי מקיף.

כפי שתואר עד כה, בעיות עור עלולות לנבוע מגורמים שונים ולהביא לירידה משמעותית באיכות החיים. הטיפול משתנה בין תופעה לתופעה אולם בדיקה של מצב ההורמונים תסייע להתאים את הטיפול הטוב ביותר ותגדיל את סיכויי ההצלחה שלו.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.