בעיות פוריות והקשר למערכת ההורמונלית בקרב נשים

האיזון ההורמונלי חשוב במיוחד לגוף האישה ובייחוד בגיל הפריון. הפרעות הורמונליות עלולות לגרום למחלות ולתופעות שונות שהן בעלות השפעה רבה על הפריון, על הגוף בכללותו ועל מצב רוחה של האישה. משום כך חשוב בעת הופעת תסמינים כמו מחזור לא סדיר, כאבים בזמן הוסת או כאבים באגן לבצע בדיקה הורמונלית מקיפה שתסייע באבחון מקור הבעיה.

שחלות פוליצסטיות

השחלות מכילות את הביציות של האישה. תסמונת שחלות פוליציסטיות מאופיינת בשחלות גדולות יחסית (לעתים פי 1.5 ואף פי 3 משחלות רגילות) ובמספר רב של זקיקים או של ציסטות קטנות. תסמונת השחלות הפוליציסטיות נחשבת לאחד הגורמים השכיחים ביותר לאי-פריון. בין 5% ל-10% מהנשים בגילאי 20-40 סובלות ממנה ואצל כשליש מהן יימצאו לפחות חלק מהתסמינים.

הסימפטומים האופייניים לתסמונת זו יכולים להיות וסת לא סדירה, רמות גבוהות בדם של ההורמונים הזכריים (האנדרוגנים) כמו טסטוסטרון, אי פריון, שיעור יתר בפנים, בחזה, בבטן ובירכיים, שיער ראש דליל, אקנה, עור שומני או קשקשים, עודף משקל או השמנה, סוכרת, יצור יתר של אינסולין וחוסר רגישות לאינסולין, כאבים באגן הנמשכים תקופות ממושכות, חוסר איזון ברמות השומנים בדם ויתר לחץ דם. לא ידוע עד תום מה גורם לתסמונת אך ככל הנראה רמות גבוהות של אינסולין ועלייה בייצור ההורמונים הזכריים גורמים להחמרה של התסמינים.

ישנם רופאים שיאבחנו את התסמונת לפי תסמינים כמו מחזור לא סדיר, אקנה, שיעור יתר ועודף משקל. חלק מהרופאים יעדיפו לאבחן לפי בדיקות הורמונליות. ככלל האבחון נעשה בכמה שלבים וכולל בדיקה גופנית, בדיקת אולטרסאונד ובדיקות הורמונליות.

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית המופיעה לרוב בקרב נשים בגיל הפריון עקב הופעת תאי רירית הרחם באזורים שונים באגן ובבטן ומחוץ לרחם. מצב זה עלול ליצור תאים דלקתיים, ציסטות והידבקויות.

במרבית המקרים נגעי אנדומטריוזיס ישפיעו על אברי הרבייה באגן לרבות שחלות, חצוצרות, רצועות הרחם ועוד. לעתים עלולות להיות מעורבות גם מערכות נוספות ואף איברים שונים. ידוע שבין 10%-15% מנשים בגיל הפריון סובלות מאנדומטריוזיס. חלקן יסבלו כאבים קשים, אולם חלק קטן לא יסבול מתסמינים. מחלת האנדומטריוזיס תלויה ברמות של האסטרוגן וקשורה במצב האיזון ההורמונלי.

התסמינים כוללים כאבים בזמן הווסת, כאבים בזמן יחסי מין, כאבי אגן ממושכים, כאבים והפרעה ביציאות בזמן הווסת, כאבים והפרעה במתן שתן בזמן הווסת וכן אי פריון.
האבחון יתבסס על תלונות המטופלת ועל בדיקה גינקולוגית יסודית שבה ייבחן האם יש חשד לאנדומטריוזיס. יש חשיבות רבה לידע ולניסיון של הרופא באבחון אנדומטריוזיס ולכן נשים רבות סובלות מאיחור באבחנה עקב פספוס של ממצאי אנדומטריוזיס חשובים. אבחון חד משמעי נעשה בבדיקת לפרוסקופיה, שבו בעזרת מצלמה קטנה שמוחדרת לבטן ניתן לראות את כל ממצאי האנדומטריוזיס, לדגום אותם ואף לטפל בהם.

מחזור לא סדיר

מחזור לא סדיר הוא תופעה שכיחה וידועה בקרב נשים בגיל הפריון והוא כולל מצבים שבהם הוסת אינה מגיעה במועד קבוע, או כאשר משך הזמן או עוצמת הדימום משתנים בתכיפות. ישנן כמה סיבות העלולות להוביל למחזור לא סדיר ובהן חוסר איזון הורמונלי, בעיות בתפקוד בלוטת התריס, שינויים באורח החיים, היריון, שימוש בגלולות או בהתקן תוך רחמי, הנקה, תחילת גיל המעבר, השמנת יתר, לחץ ומתח נפשי וסרטן.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.