גיל המעבר בקרב גברים

אנו רגילים לשמוע על תסמיני גיל המעבר בעיקר בהקשר לנשים, אך גם גברים עלולים לסבול מאוד משינויים אשר מתרחשים בתקופה זו בחייהם.

גיל המעבר מסמל תקופה של מעבר ושינוי אשר משפיע לא רק על נשים אלא גם על גברים. חלק מהשינויים אשר יחוו גברים יהיו דרמטיים וחלקם כלל לא יורגשו. בדיקה ואבחון מקיף של המערכת ההורמונלית עשויים להקל על הטיפול בתופעות השונות ולשפר את איכות החיים של המטופל.

גיל המעבר בקרב גברים מלווה בשינויים מינוריים מאשר בקרב נשים וכוללים ירידה הדרגתית בהפרשת ההורמונים השונים. הירידה בהפרשת טסטוסטרון מתחילה אחרי גיל 40 והיא מובילה לעלייה בשכיחות שברים בעצמות, עלייה בשכיחות מחלות לב, דיכאון, הפרעות במחשבות ובזיכרון, ירידה בכוח ובתפקוד הכללי וגם ירידה בתפקוד המיני. במקרים רבים טיפול הורמונלי נמצא יעיל להקלה על התסמינים השונים מהם סובלים גברים.

מהו טסטוסטרון?

טסטוסטרון הוא סוג של אנדרוגן. אנדורגנים הם הורמונים שמופרשים אצל גברים ונשים, המשפיעים על גדילת שיער ועל רקמות השרירים והשומן ועל תפקוד המוח. בקרב גברים עיקר הפרשתם של אנדרוגנים אלו היא מהאשכים או מבלוטת יותרת הכליה, מהעור ומהכבד. הטסטוסטרון הוא האנדרוגן העיקרי והמוכר ביותר. הירידה בהפרשת ההורמונים האנדורגנים מובילה לפגיעה במערכת כלי הדם והעצבים, דבר המתבטא בגלי חום, הזעה, עצבנות ועוד. היא משפיעה על מצב הרוח ועל המצב הקוגניטיבי מה שמוביל לחוסר שקט, עייפות, הרגשה כללית לא טובה, ירידה במוטיבציה, הפרעות בזיכרון לטווח הקצר, דיכאון וירידה בהערכה העצמית.

פגיעה במערכת השרירים תבוא לידי ביטוי בירידה בכוח הגוף, ירידה בחוזק השרירים וירידה במסת השריר. הפרעה למערכת המין תתבטא בעיקר בירידה בחשק המיני, ירידה באיכות הזקפה וחוזק האורגזמה, ירידה בכמות הפעילות המינית, שפיכה חלשה יותר וגם ירידה בכמות נוזל הזרע. לכל אלו נלווים גם שינויים כלליים כמו ירידה בצמיחת שיער והשמנה בטנית, עלייה בכולסטרול הכללי ובכולסטרול הרע (LDL) וירידה בכולסטרול הטוב (HDL), אוסטיאופורוזיס וירידה בכמות הכדוריות הדם האדומות. בדיקה הורמונלית מקיפה תסייע להבין את השינויים ההורמונלים ובהתאם להביא לטיפול מיטבי.

סרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים והסיכון לחלות בו בעולם המערבי עומד על כ-15%. הוא נפוץ בעיקר בקרב גברים מעל גיל 50 והוא הגורם השני בשכיחותו למוות עקב סרטן בקרב גברים. סרטן הערמונית מתפתח בבלוטת הערמונית המקיפה את צינור השופכה אשר מוביל את השתן משלפוחית השתן החוצה. זוהי אחת מבלוטות המין של הגבר, ותפקידה לייצר חלק מנוזל הזרע המגן על תאי הזרע ומזין אותם ולכן חיוני לפוריות. סרטן זה מושפע בין היתר משינויים במערכת ההורמונלית ומרמות גבוהות מידיי של טסטוסטרון.

סרטן הערמונית מתפתח כשאחד מהתאים שברקמה אינו מפסיק להתרבות, דבר היוצר גוש של תאים סרטניים אשר הורס את הרקמות הנורמליות שגובלות בו. התאים הסרטניים עלולים להתפשט אל בלוטות הלימפה ולאחר מכן לריאות, לעצמות ולאיברים נוספים.

קצב ההתחלקות של התאים הסרטניים בערמונית הוא איטי ולכן במקרים רבים הטיפול בהם מאוד יעיל. גורמי הסיכון לסרטן הערמונית כוללים – גיל מבוגר, מוצא אתני, תורשה, תזונה, תרופות וּויטמינים ואי קיום יחסי מין. בשלבים הראשונים של המחלה לא יופיעו תסמינים עד שהגידול יגדל ויפעיל לחץ על צינור השופכה, מה שיתבטא בקושי במתן שתן, עלייה בתדירות מתן השתן, כאב בעת מתן שתן ונוכחות דם בשתן. תסמינים אלו יופיעו גם במקרה של הגדלה שפירה של הערמונית.
אבחון יתבצע דרך בדיקה גופנית של בלוטת הערמונית או בבדיקה לעלייה ברמות ה-PSA (או – Prostate Specific Antigen) בדם. זהו חלבון אותו מפרישה בלוטת הערמונית ורמה גבוהה שלו עלולה להצביע על מחלות שונות כמו סרטן הערמונית. אבחנה סופית של סרטן זה תתבצע באמצעות לקיחת ביופסיה.

הטיפול בסרטן הערמונית יכול לכלול כריתה של בלוטת הערמונית, טיפול הורמונלי, כימותרפיה או טיפול בקרינה. לאחר הטיפול יהיה החולה במעקב אחר רמות ה-PSA כדי להבטיח אי הישנות.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.