דמנציה והשפעתה על איכות החיים

דימנציה

מהי דמנציה? מהן המחלות העלולות להוביל לדמנציה? מהם שלבי המחלה והאם ניתן לאבחן דמנציה מבעוד מועד? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

דמנציה (בעברית – שטיון) היא למעשה הגדרה רפואית למצב בו מתקיימת ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי על רקע מחלות שונות, המתאפיינת בירידה בתפקוד קליפת המוח. דמנציה מהווה את אחד מהגורמים העיקריים למוגבלות בקרב בני ובנות הגיל השלישי. בין יתר המחלות העלולות להוביל לדמנציה נהוג לכלול את מחלת האלצהיימר, מחלת דמנציה וסקולרית ומחלת דמנציה של גופיפי לוי.

שכיחותה של מחלת הדמנציה

כ-10% מבני ובנות ה-65 ואילך סובלים מדמנציה, כאשר השכיחות עולה עם הגיל לשיעורים של כ-15% בקרב גילאי 65-74, 20% בקרב גילאי 75-80 וכ-30% בקרב גילאי 85 ומעלה. חשוב לציין שמחלת הדמנציה פוגעת באופן הדרגתי ביכולותיו הקוגניטיביות של החולה, כאשר בשלבים המתקדמים יותר מתרחשת גם פגיעה משמעותית ביכולותיו הפיזיות עד למצב בו הוא איננו יכול לבצע כל פעולה באופן עצמאי.

דמנציה – התסמינים בהתאם לשלבי התפתחותה

ההידרדרות בדמנציה מתרחשת בשלבים הדרגתיים שונים, כאשר כל שלב מתאפיין בתסמינים שונים. השלב המוקדם של הדמנציה המתאפיין בירידה בזיכרון וירידה בחוש ההתמצאות (מקום וזמן). בשלבים המתקדמים יותר של דמנציה חלה ירידה משמעותית בשיקול הדעת ובביצוע פעולות תפקודיות יומיומיות כגון רחצה, אכילה, שליטה על הסוגרים וכדומה. השלב המאוחר של הדמנציה מתאפיין בחוסר תפקוד מוחלט ומצריך טיפול סיעודי מסביב לשעון.

כפי שציינו, קיימות מספר מחלות העלולות להוביל לדמנציה, כאשר הנפוצה שביניהן היא מחלת האלצהיימר ממנה סובלים כ-70% מחולי הדמנציה. מחלת הפרקינסון מתאפיינת בהידרדרות הדרגתית המתפרשת לאורך 8 עד 10 שנים, כאשר תוחלת החיים הממוצעת מיום התפרצות המחלה ועד פטירתו של החולה הינה כ-8 שנים. מחלה נפוצה נוספת המובילה לדמנציה הינה מחלת דמנציה וסקולרית הנגרמת עקב זרימת דם לקויה העשויה להיווצר בשל הסתיידות כלי הדם במוח. מחלה זו עלולה לפרוץ על רקע שבץ מוחי או דימום מוחי ובחלק גדול מהמקרים היא מלווה בנזקים בלתי הפיכים כגון שיתוק. הגורמים למחלה זו יכולים לנבוע כתוצאה מקיומם של גורמי סיכון שונים, כגון סוכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם, תזונה לקויה, מיעוט בפעילות גופנית, עישון ועוד. סוג נוסף של דמנציה, השנייה בשכיחותה אחרי מחלת האלצהיימר, מתרחש על רקע מחלת גופיפי לוי. מחלה זו מתאפיינת בין היתר בירידה ביכולת הקוגניטיבית בשילוב עם תסמינים הדומים מאוד לתסמיני מחלת הפרקינסון, לרבות רעד לא רצוני של כפות הידיים ואיברי תנועה נוספים, קשיון שרירים ועוד.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.