האם יש קשר בין חיידקי מעיים למחלות נפש?

מחקרים שונים מצביעים על האפשרות כי המיקרוביוטה  (חיידקי המעיים) שלנו יש קשר למחלות נפש וסכיזופרניה.

מחקר באוניברסיטת ג'ורג וושינגטון מצא למשל, שאצל חולי סכיזופרניה ישנם חיידקי חומצה לקטית כגון Lactobacillaceae ברמות גבוהות יותר בהשוואה לאנשים בריאים, מה שמרמז על קשר אפשרי בין התפתחות המחלה לביו אוכלוסיית חיידקי המעי.

מחקרו של ד"ר ויליאם שאו ממעבדות גרייטפליינס בארה"ב מצא שבשתן של חולי סכיזופרניה ישנן רמות גבוהות של חומצה אורגנית בשם HPHPA , שהיא תוצר מטבולי של חיידקי Clostridium difficile ששוכנים במעי.

חומצה זו ידועה כמשבשת את ההמרה של המוליך העצבי דופמין לאדרנלין ונור-אדרנלין. כתוצאה מכך הדופמין אינו מפונה בצורה טובה וכמויות גדולות שלו מצטברות בגוף מה שעשוי להיות  מקושר להופעת סכיזופרניה.

מחקרים נוספים קישרו בין חיידקי מעיים לייצור של המוליך העצבי סרוטונין, שקשור להפעלת עצב הוואגוס, שאחראי על שחרור המוליך העצבי אצטילכולין. מחסור בסרוטונין מקושר לדיכאון, חרדה הפרעות שינה, חוסר הנאה ועוד.

הקשר בין מחלות נפש למקרוביום

מחקרים נוספים:

  1. Is there any role of Toxoplasma gondii in the etiology of obsessive–compulsive disorder?
  2. Nemani K1, Hosseini Ghomi R2, McCormick B3, Fan X3. Schizophrenia and the gut-brain axis. Prog NeuropsychopharmacolBiol Psychiatry. (2014) Sep 19;56C:155-160. doi: 10.1016/j.pnpbp.2014.08.018
  3. Severance EG1, Yolken RH2, Eaton WW3. Autoimmune diseases, gastrointestinal disorders and the microbiome in schizophrenia: more than a gut feeling. Schizophr Res.
  4. Genomics of schizophrenia: time to consider the gut microbiome?
  5. Overview and systematic review of studies of microbiome in schizophrenia and bipolar disorder
  6. Influence of gut microbiota on neuropsychiatric disorders

 

פסיכוביוטיקה

תחום הפסיכוביוטיקה מתייחס לחיידקים פרוביוטיים שנמצא קשר בינם לבין טיפול  אפשרי במצבים פסיכיאטריים

חיידק פרוביוטי מסוג Lactobacillus rhamnosus str. JB1 הראה במחקרים בבע"ח השפעה מיטיבה על חרדה במנגנון של השפעה על קולטני גאבא במערכת העצבים המרכזית:

Ingestion of Lactobacillus strain regulates emotional behavior and central GABA receptor expression in a mouse via the vagus nerve

חיידק פרוביוטי מסוג Bifidobacterium longum NCC3001 תרם להשפעה נוגדת חרדה במודל של בע"ח, דרך השפעתו על מערכת העצבים האנטרית (במערכת העיכול) ועל עצב הוואגוס. זן נוסף של חיידק זה הממסופר ב1714 תרם להורדת רמות קורטיזול אצל בני אדם ושיפור במצבים של OCD וחרדה

The anxiolytic effect of Bifidobacterium longum NCC3001 involves vagal pathways for gut-brain communication.

חיידק פרוביוטי מסוג Lactobacillus plantarum הראה השפעה שתרמה לעלייה ברמות סרוטונין ודופמין באזורים מסוימים במוח ולהורדת רמות חרדה, במחקר במודל של בע"ח.

סקירת מחקרים קליניים על השפעותיהם המיטיבות של סוגים שונים של חיידקי מעיים על סימפטומי דיכאון.

Lactobacillus reuteri – מיוחסת לו השפעה שמקדמת את ההפרשה של ההורמון אוקסיטוצין שיש לו השפעה על היווצרות קשרים חברתיים, החלמת פצעים ומטאבוליזם.

Lactobacillus casei – מחקר קליני בו נטילת החיידק שיפרה סימפטומי כאב בטן על רקע לחץ נפשי.

Lactobacillus fermentum – השפעת החיידק על תפקוד מחסום המעי ובעיות עיכול במודל של בע"ח לאחר לידתם.

 Bifidobacterium longum – והקשר לסימפטומי חרדה במודל של בע"ח.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.