חומצה פולית והבדיקה האמינה ביותר לאיתור מחסור של ויטמין זה

ישנן שיטות רבות לאיתור חוסר בחומצה פולית, אך איך נדע באיזו בדיקה לבחור? איזה בדיקה היא האמינה ביותר ולמה בכלל חשוב לבדוק חומצה פולית ברקמות?

על מנת שנוכל להבין כיצד לבדוק חוסר בחומצה פולית, חשוב קודם להבין מה הם הגורמים לחוסר.

הגורמים לחוסר בחומצה פולית

ישנם מספר מקרים קליניים העלולים לגרום לחסר בחומצה פולית, למשל כשיש דרישה מוגברת של הגוף לחומצה פולית: בזמן הריון, הנקה, ינקות, במקרים שבהם יש גידול כלשהו בגוף הגורם לחלוקה מוגברת של התאים ובמצבים של אנמיה המוליטית (כאשר נגרם נזק והרס של כדורי דם אדומות). מצבים נוספים העלולים לגרום לחוסר בחומצה פולית הינם מצבים הקשורים בבעיות ספיגה כגון מחלת הצליאק, מעי דליף, חסר באנזימי עיכול ועוד, ושימוש בתרופות שונות כגון גלולות הגורמות לחוסר של חומצה פולית.

חשוב להבין את ההבדלים בין מחסור בחומצה פולית בגלל הסיבות הנ"ל לבין אנשים עם בעיה גנטית באנזים MTHFR שעקב כך סובלים מכשל מלא או חלקי במטבוליזם של החומצה הפולית, ולכן גם אם יצרכו מזונות עשירים בחומצה פולית, הם עדיין יזדקקו להשלמה באמצעות תוסף.

בדיקות מעבדה לחוסר בחומצה פולית

חשד לחוסר בחומצה פולית יכול לעלות לפי ההיסטוריה הרפואית של המטופל. בספירת הדם נראה המוגלובין נמוך ו-MCV גבוה (רמות ה-MCV לבד אינן מספיקות לאבחן חסר בחומצה פולית).
מצבים שבהם יש גם חסר בברזל וגם חסר בחומצה פולית איננו יכולים להסתמך על ספירת דם ככלי לאבחון החסרים הללו.

95% מהפולאט בדם נמצא בתוך כדוריות הדם האדומות ולכן בדיקת פולאט ב-RBC נחשבת לאחת הבדיקות המהימנות לרמות הפולאט במאגרים.

בדיקה נוספת לגילוי חוסר של חומצה פולית היא באמצעות בדיקת שתן הנקראת בדיקת פיגלו Figlu. בבדיקה זו נותנים לנבדק מנה מוגברת של חומצת האמינו היסטידין (בדרך כלל 20 גר'), אשר לפירוקה המלא דרושה נוכחות חומצה פולית או ויטמין B12. בהיעדר ויטמינים אלה יש הצטברות של חומצה פורמאימינוגלוטמית (figlu) – תוצר ביניים של פירוק היסטידין, אשר ניתן לזהותה בשתן. אך כיוון שבדיקת פיגלו היא לא ספציפית רק לחומצה פולית, מומלץ טרם ביצוע הבדיקה לאשר שאין חסר של ויטמין B12 באמצעות בדיקת שתן ל-mma.

לסיכום בדיקת Figlu בשתן ביחד עם בדיקת MMA בשתן יכולה לתת לנו מידע מדויק בנוגע למצב של חסר של חומצה פולית.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.