בדיקה הורמונלית מקיפה – כל מה שחשוב לדעת

ישנן דרכים שונות לבדוק את תפקוד המערכת ההורמונלית, אך ישנם מספר דברים חשובים שעלינו להקפיד עליהם כדי לקבל את התוצאות המדויקות ביותר.

באמצעות 4 דגימות רוק בארבעה זמנים שונים, ניתן לבדוק את התנודות ברמות ההורמון קורטיזול במהלך היום.
בנוסף, בדיקה הורמונלית המבוססת על דגימת שתן מספקת אפשרות לזיהוי הורמונים פעילים ומטבוליטים של הורמונים ויכולה להצביע על בעיות בפינוי הורמונלי וגם על חסר בחומרי גלם לייצור ההורמונים בגופנו.

לכן, כדי להגיע לרמת דיוק גבוהה החלטנו לשלב בין שתי סוגי הדגימות ויצרנו בדיקה הורמונלית מקיפה אחת!

יתרונות נטילת דגימת רוק להערכה הורמונלית

בדיקת הרוק יעילה במצבים בהם:

 • נדרש מעקב אחר מחזור הקורטיזול במהלך היממה
 • יש צורך לבצע הערכה הורמונלית של מחזור הווסת

בדיקת רוק להורמונים הינה שיטה שצברה פופולריות בשנים האחרונות, הודות לאופן הביצוע הפשוט והבלתי פולשני שלה. דגימת הרוק משמשת לבקרת קורטיזול על-פי מחזור היממה, ולהערכת מחזורי האסטרוגן והפרוגסטרון במהלך החודש אצל נשים המקבלות מחזור חודשי ואצל נשים בשלב הראשון של תקופת הבלות.

בדיקת רוק עשויה להצביע על מדדים פיזיולוגיים גבוהים מהרגיל כאשר מטופל מקבל טיפול הורמונלי חליפי, מה שעלול להוביל לתוצאה כוזבת של מינון יתר. בנוסף, לבדיקות רוק בנקודת זמן בודדת יש חיסרון בכך שהיא מהווה מעין "תצלום בזק" של הורמונים, אשר רמתם בדם משתנה בזמנים שונים במהלך היממה.

 • ע"י נטילת 4 דגימות רוק ניתן לקבל מידע על רמות הקורטיזול המשתנות במהלך היום
 • נטילת דגימת רוק מונעת את הלחץ הנלווה ללקיחת דם מהוריד, שעשוי להשפיע על רמת הקורטיזול
 • דגימת הרוק נאספת על ידי המטופל בביתו ומאפשרת תזמון נוח של האיסוף – עובדה חשובה בפרט בהקשר של ההורמון קורטיזול אשר חייב להימדד בזמנים ספציפיים של היום והלילה
 • נוחות האיסוף מאפשרת נטילת דגימה גם בתדירות גבוהה, כמו למשל במהלך מחזור הוסת כדי לבצע הערכה של בעיות פוריות
 • הורמונים יציבים ברוק בטמפרטורת החדר עד שבועיים, דבר המאפשר משלוח של הדגימות למעבדות ברחבי העולם

יתרונות נטילת דגימת שתן להערכה הורמונלית

שיטה זו משמשת למדידת:

 • רמת האיזון הורמונלי בקרב נשים
 • רמת הורמונים אנדרוגנים
 • גורמי סיכון לסרטן השד ולסרטן הערמונית
 • מדדים הקשורים לתפקוד בלוטת האדרנל
 • הורמון גדילה
 • פעילות האנזים 5a-reductase המקושר להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית
 • בקרת טיפול בהורמונים ביו-זהים

דגימות שתן הנלקחות מס' פעמים לאורך היום מאפשרות גם מדידה של מטבוליטים אסטרוגנים. רמת המטבוליטים האלו יכולה לספק מידע חשוב ממנו יכול איש המקצוע המטפל להסיק לגבי הערכת הסיכון היחסי לחלות בסרטן תלוי אסטרוגן. מגמה שהפכה לבולטת לאחרונה בכל הקשור לניסיון  לזהות את הסיכון להתפתחות של סרטן הורמונלי, היא מדידה של היחס שבין 2 מטבוליטים אסטרוגנים: 2-hydroxyestrone   ו- 16a-hydroxyestrone. ירידה ביחס שבין 2/16a עשויה לרמז על סיכון לחלות בסרטן השד ובסרטן צוואר הרחם, וניתן לבדוק את היחס בין המטבוליטים הנ"ל רק באמצעות איסוף שתן.

אסטרוגנים בשתן עשויים להוות מדד רגיש ליכולת פינוי הרעלים של הכבד. רמות גבוהות של אסטרוגנים בשתן בקרב נשים בעלות מחזור סדיר עשויות להעיד על היסטוריה של חשיפה לתרכובות הגורמות לעקה בכבד כגון כימיקלים סביבתיים. תופעה זו נצפתה גם בנשים לאחר חידלון הווסת או בשלב הראשון של תהליך הבלות, אשר נטלו קודם לכן conjugated equine estrogens. לפיכך, מדידה של אסטרוגנים בשתן עשויה לספק תובנות לגבי היבטים פיזיולוגיים נוספים.

כמו כן, הטווח הרחב של המטבוליטים (תוצרי פירוק) של הורמונים גלוקו-קורטיקואידים ומינרלו-קורטיקואידים, הנמדדים באמצעות פרופיל הורמונלי המבוסס על דגימות שתן שנלקחות במהלך 24 שעות, הופך את הערכת בלוטת האדרנל למשמעותית הרבה יותר בהשוואה לבדיקה המודדת רק מדדי קורטיזול. הפרופיל ההורמונלי המתקבל מסוג זה מספק תמונה כוללת לגבי תפקוד בלוטת האדרנל, תגובת עקה בטווח הקצר והאיזון בין קורטיזול לקורטיזון.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.