בדיקה הורמונלית מקיפה – כל מה שחשוב לדעת

ישנן דרכים שונות לבדוק את המערכת ההורמונלית, אך ישנם מספר דברים חשובים שעלינו להקפיד עליהם כדי לקבל את התוצאות המדויקות ביותר.

באמצעות 4 דגימות רוק בארבעה זמנים שונים, ניתן לבדוק את רמות הקורטיזול המשתנות במהלך אותו היום.
בנוסף, דגימת שתן לבדיקת הורמונים יעילה למיפוי ההורמונים הפעילים והמטבוליטים של ההורמונים ויכולה להראות בעיות בפינוי הורמונלי, כמו כן להצביע על חסר בחומרי גלם לייצור ההורמונים בגופנו.

ובכן, בשביל שנוכל להגיע לרמת הדיוק הגבוהה ביותר החלטנו לשלב בין שתי הדגימות ויצרנו בדיקה הורמונלית מקיפה אחת!

יתרונות דגימת הרוק

בדיקת הרוק יעילה ביותר על מנת לקבוע:

  • מחזור קורטיזול ביממה
  • הערכת מחזור הווסת

בדיקת רוק להורמונים הינה שיטה שצברה פופולריות בשנים האחרונות. הבדיקה הפכה פופולרית הודות לאופן הביצוע הפשוט ולאופי הבלתי פולשני של איסוף הדגימה. הרוק יעיל לבקרת קורטיזול על-פי מחזור היממה ואף יעיל גם להערכת פלט מחזורי של אסטרוגן ופרוגסטרון במהלך החודש, אצל נשים המקבלות מחזור חודשי ואצל נשים בשלב הראשון של תקופת הבלות.

בדיקת רוק עשויה להצביע על מדדים פיזיולוגיים גבוהים מהרגיל כאשר החולה מקבל טיפול הורמונלי חליפי. במקרים כאלה עלול להתקבל רושם מוטעה של מינון יתר. לבדיקות רוק בנקודת זמן בודדת ישנו גם החסרון בשל היותו "תצלום בזק" של ההורמונים שרמתם משתנה במהלך היממה.

• ע"י בדיקת 4 דגימות רוק אנו מספקים מידע על רמות הקורטיזול המשתנות במהלך היום
• איסוף הרוק מונע את הלחץ הנלווה ללקיחת דם מהוריד, אשר משפיע על רמת הקורטיזול
• דגימת הרוק נאספת על ידי המטופל בביתו, דבר המאפשר תזמון נוח של האיסוף, במיוחד עבור קורטיזול, אשר חייב להימדד בזמנים ספציפיים של היום או הלילה
• נוחות האיסוף מאפשרת תדירות גבוהה של דגימה, כמו למשל במהלך הוסת, כדי לקבוע אם ישנן בעיות פוריות
• ניתן לבדוק את רמות ההורמונים במהלך נטילת תוספי הורמונים מקומיים
• הורמונים יציבים ברוק בטמפרטורת החדר עד שבועיים, דבר המאפשר משלוח לרחבי העולם ודיוור נוח של הדגימות לבדיקה

יתרונות דגימת השתן

שיטה זו יעילה למדידת:

• איזון הורמונלי בקרב נשים
• איזון הורמונים אנדרוגנים
• גורמי סיכון לסרטן השד ולסרטן הערמונית
• תפקוד בלוטת האדרנל
• רזרבות אדרנל
• הורמון גדילה
• פעילות אנזים 5a-reductase
• בקרת טיפול בהורמונים ביו-זהים

בדיקת הורמונים באמצעות בדיקת שתן מוכרת בספרות הרפואית כשיטה מהימנה להערכת רמות הורמונים פיזיולוגיים. טווחי הפרופיל ההורמונלי בבדיקת שתן המבוצעת אומתו בבדיקות קליניות שנערכו במשך שנים רבות והם נמצאו תואמים לסימפטומים שמהם סובלים החולים ולהתערבויות הטיפוליות.

דגימות שתן הנלקחות מס' פעמים לאורך היום מאפשרות גם מדידה של מטבוליטים אסטרוגנים. המטבוליטים האלו מספקים מידע קריטי לגבי הסיכוי היחסי של החולה לחלות בסרטן הקשור באסטרוגנים. מגמה שהפכה לבולטת לאחרונה בכל הקשור במניעת סרטן הורמונלי, היא מדידה של היחס שבין 2 מטבוליטים אסטרוגנים: 2-hydroxyestrone   ו- 16a-hydroxyestrone. ירידה ביחס שבין 2/16a מרמזת על סיכון גבוה לחלות בסרטן השד ובסרטן צוואר הרחם. ניתן לזהות את היחס בין המטבוליטים הנ"ל רק באמצעות איסוף שתן.

אסטרוגנים בשתן עשויים להוות מדד רגיש לזיהוי יכולת סילוק הרעלים של הכבד. רמות גבוהות של אסטרוגנים בשתן בקרב נשים בעלות מחזור סדיר עשויות להעיד על היסטוריה של חשיפה לתרכובות המעיקות על הכבד כגון כימיקלים סביבתיים. תופעה זו נצפתה גם בנשים לאחר חידלון הווסת או בשלב הראשון של תהליך הבלות, אשר נטלו קודם לכן conjugated equine estrogens. התערבויות שמטרתן שיפור תפקוד הכבד מובילות לנורמליזציה הדרגתית של רמות האסטרוגן החריגות. לפיכך, מדידה של אסטרוגנים בשתן עשויה לספק תובנות לגבי היבטים פיזיולוגיים נוספים.

כמו כן, הטווח הרחב של מטבוליטים גלוקוקורטיקואידים ומינרלוקורטיקואידים הנמדדים בבדיקת פרופיל הורמונלי באמצעות בדיקת שתן המבוצעת במהלך 24 שעות, הופך את הערכת בלוטת האדרנל למשמעותית הרבה יותר בהשוואה לבדיקה המודדת רק מדדי קורטיזול. הפרופיל ההורמונלי המתקבל באמצעות בדיקת שתן מסוג זה מספק תמונה כוללת לגבי תפקוד בלוטת האדרנל בטווח הרחוק, תגובת עקה בטווח הקצר ואיזון בין קורטיזול לקורטיזון.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.

Send this to a friend