הסודות הטבעיים לאיזון הורמונלי

מאת ענת גולדברג, נטורופתית, ND ,Cl.H.

עקרונות הנטורופתיה

תורת הנטורופתיה מלשון nature, מבוססת על עקרונותיו של היפוקרטס, אבי הרפואה היווני, שפעל בסביבות שנות ה-400 לפנה"ס.

הראשון בעקרונותיו הוא – לא לגרום נזק. בכל התערבות רפואית שלנו, יש לקחת בחשבון כי כל דבר שיכול להועיל יכול גם להזיק כשלא מותאם נכון למטופל.

עקרון שני הוא לעודד את כוחות הריפוי הטבעיים של האדם. לכל אחד יש בתוכו תודעת חיים שמעודדת אותו להחלים ואחראית על החוסן שלו, אותה יש לרפא ולחזק על מנת לעזור לו.

העקרון השלישי הוא לטפל באדם השלם. יש לשים לב למכלול הגורמים המשפיעים על איכות חייו ועל כוח הריפוי שלו.

העקרון הרביעי הוא טיפול בשורש הבעיה. אין דוגמא טובה מכאב ראש שיכול להיגרם מהרבה סיבות כמו עייפות, עצבנות, רעב, מחלה ועוד. כדי לטפל בשורש הבעיה לא מספיק להעלים את הסימפטום ולעזור לגוף להרגיש טוב באותו רגע, אלא יש להבין מה הסיבה המביאה לסימפטום ובה לטפל.

העקרון החמישי הוא המטפל כמדריך. אחריותו של המטפל ללמד מהידע שלו אחרים על מנת שיוכלו להשתמש בידע הזה למניעת מחלות ולאיזון של גופם בכוחות עצמם.

העקרון השישי הוא שימוש ברפואה הנטורופתית כרפואה אינטגרטיבית – המשתלבת עם הרפואה המערבית וביחד נוצר טיפול משולב ומדויק למטופל.

משולש החיים הנטורופתי מייחס את כוח הריפוי לשלושה גורמים שנעים יחד בסינרגיה ויוצרים איזון בריאותי ורגשי – תנועה, הזנה וניקוז. כאשר אחד לא עובד הוא משפיע גם על האחרים וכששלושתם מסונכרנים הויטליות – כוח החיים – עולה.

מאפיינים הורמונליים של נשים

לנשים (או יותר נכון – נקבות) מאפיינים הורמונליים שונים, בהם נתמקד כדי להבין כיצד ליצור איזון הורמונלי טבעי בעולם המודרני. העולם המודרני לרוב לוקה בהתייחסותו לבעיות שנשים חוות לאורך כל חייהן, המושפעות מהיותן בעלות מבנה הורמונלי מורכב ומשתנה.

איברי הרבייה הנקביים המאפשרים הריון, מהווים מצע שיכול ליצור מגוון של תופעות. רקמת השומן מאחסנת יותר שומן מאשר בקרב גברים ולכן נשים רבות מתמודדות עם נושא ההרזיה.
אכילה רגשית מתחילה בגיל מוקדם ורווחת הרבה יותר אצל נשים מאשר בקרב גברים, כמו גם דימוי הגוף הנמוך שהן רוכשות בתחילת הנערות. נשים עוברות הריון, מחזור הורמונלי, תסמונת קדם ווסתית או במהלך הווסת, כאבי רחם, מיגרנות על רקע הורמונלי, דימום ווסתי מוגבר או חסר, מנופאוזהתת או יתר פעילות של בלוטת התריס, שינויים במבנה הרקמה של הרחם וטיפולי פוריות.
כל התופעות הנ"ל מובילות לעיתים קרובות למצבי רוח משתנים, עייפות לא מוסברת, יובש בריריות הגוף כמו עיניים, מערכת עיכול, עור ונרתיק, אקנה וגלי חום המהווים אתגר עצום לכמעט כל אישה בגיל המעבר, כמו גם שינויים במשקל, תיאבון מוגבר ואנדומטריוזיס (מחלה קשה המערבת חוסר איזון הורמונלי).

מהו הורמון?

הורמון הוא חומר חלבוני או שומני שתפקידו לווסת ולתווך בין מערכות הגוף ולדאוג שהן יעבדו בצורה תקינה. ראשית הפעילות ההורמונלית מתחילה במוח בבלוטת ההיפותלמוס ועוברת אל ההיפופיזה, ולאחר מכן לשאר הבלוטות האנדוקריניות כמו השחלות ועוד.

ההורמון הנשי העיקרי הוא האסטרוגן. אסטרוגן אחראי על פעולות רבות כגון עלאת מצב רוח, איזון לחות העור ועוד. מכאן ניתן להבין בקלות מדוע כשהוא יורד נשים חוות תופעות הפוגעות באיכות חייהן.

כיצד בודקים חוסר איזון הורמונלי?

מצב ההורמונים, כמו גם שאר מרכיבי הגוף, נבדק על ידי תשאול (אנמנזה) נטורופתי של מטפל מוסמך, הבנת התסמינים ותוצאות בדיקות מעבדה מקיפות הבודקות את רמות ההורמונים בגוף בכל שלב של החודש או של גיל המעבר.

המחזור החודשי

המחזור ההורמונלי מתחיל מהיום הראשון של בוא הווסת – הדימום של רירית הרחם היוצא מהנרתיק. בשלב זה האישה יכולה לחוש כאבי רחם, ראש וגב, עייפות, רעב מוגבר ועוד תופעות לא נעימות. מדדי דלקת גבוהים בגוף יכולים לעורר כאבים מוגברים בזמן הווסת. אורך השלב הווסת (הפוליקולרי) הוא עד 7 ימים. לאחר מכן, מתחיל שלב הביוץ שבו הורמונים המעודדים יצירת זקיק וביוץ נשלחים מבלוטת ההיפופיזה ומעוררים את השחלות לייצר ביוץ.
בשלב הזה יש עלייה של הורמון האסטרוגן, כאשר נשים מדווחות על עליית אנרגיה, מצב רוח גבוה, תקשורת חדה יותר ובהירות מחשבתית גבוהה יותר לעומת שאר החודש. לאחר שלב הביוץ במידה שלא התקיימה הפריה, הזקיק מתנוון ומתחיל השלב הפרוגסטרוני – שבו הורמון הפרוגסטרון הבונה את רירית הרחם מתעצם ויחד איתו עולה צבירת הנוזלים בגוף.
לאחר מכן הורמון האסטרוגן יורד ובשלב הזה נשים רבות מדווחות על תופעות כמו עצבנות, עייפות, תשוקה למתוק וחוסר חשק לתקשר עם הסביבה. חשוב לציין כי בקרב נשים הנוטלות גלולות, הדימום אינו ווסת רגילה אלא נובע מהפסקת ההורמונים בשבוע של בין החפיסות.

רמות האסטרוגן משתנות במהלך החיים של האישה

עד גיל 35 ישנה עליה הדרגתית ברמות האסטרוגן לכן ממליצים ללדת עד גיל זה. לאחר מכן רמות האסטרוגן מתחילות לרדת , כאשר במקביל לשינוי זה, בהדרגה מגיע גיל המעבר אשר מביא תסמינים המפריעים לאיכות החיים – גלי חום, יובש, מצבי רוח, דכאון, עייפות, חוסר חשק מיני ועוד.
חשוב מאוד לתמוך בשלב הזה, להכיר אותו ולחזק את הנשים בגיל זה, כי אמנם זהו שלב טבעי בחיינו, אך ממש לא הכרחי שנסבול במהלכו.

מדוע יש חוסר איזון הורמונלי?

כפי שצויין קודם, בגישת הנטורופתיה יש להבין את שורש הבעיה כדי לטפל בה בצורה איכותית. על פי גישה טיפולית טבעית זו, ישנן סיבות רבות לחוסר איזון הורמונלי, החל מאורח חיים לחוץ, עישון, אלכוהול, חשיפה לרעלים, עבודה מרובה בישיבה, תרופות והורמונים, מוצרי "היגיינה" רעילים וכמובן תזונה לקויה או חסרה.

איך מטפלים בחוסר איזון הורמונלי בגישה נטורופתית

בנוסף לטיפול הקונבנציונלי קיים טיפול טבעי, נגיש, הכולל טיפול בתזונה וצמחי מרפא ובמילה אחת – נטורופתיה.

בכל מקרה, הבסיס לטיפול יעיל בחוסר איזון הורמונלי יהיה אבחון מקדים.

יהיו מזונותיך תרופותיך

כך אמר היפוקרטס, וכך ממשיכה לטעון הנטורופתיה – למזונות שלנו יש כוח ריפוי עצום! מה שהופך אותם לכל כך חשובים לגופנו הוא הרכב הפיטו-כימיקלים (המולקולות שייחודיות למזון צמחי) שהם מכילים. צבעיהם העזים הם למעשה נוגדי חמצון רבי עוצמה להם מיוחסות תכונות בריאותיות כגון היכולת לתקן נזקים אשר נגרמו עקב הצטברות של רעלים בגוף.
על מנת לנצל את שפע היתרונות של המזון יש לצרוך אותו בצורה הטבעית ביותר שלו. בראייה הנטורופתית, מזון פונקציונלי המותאם אישית הוא הטיפול הטוב ביותר לתופעות של חוסר איזון הורמונלי, והוא כולל מזונות המכילים פיטו-אסטרוגנים טבעיים, מזון בעל ערך גליקמי נמוך, מזונות-על ומזונות פרוביוטיים.

כלים טבעיים אשר יכולים לסייע בהתמודדות עם התסמינים של חוסר האיזון ההורמונלי:

  1. צמחי מרפא הם צורת הטיפול העתיקה בעולם והם נחשבים לבעלי תכונות המעודדות את אותם כוחות ריפוי טבעיים של הגוף. מחקרים שונים הדגימו כיצד צמחים כמו שיח אברהם, אנג'ליקה סינית, ויתניה משכרת ועוד יכולים לסייע באיזון הורמונלי טבעי, הפחתת תסמיני המחזור וגיל המעבר ותמיכה במערכת החיסון.
  2. רפלקסולוגיה היא תורת ההשתקפות של איברי הגוף בכפות הרגליים. מטרת הטיפול הרפלקסולוגי הוא טיפול בשורש הבעיה, ויחד עם זאת הטיפול מרגיע ומאוד נעים.
  3. ארומתרפיה היא השימוש בשמנים אתריים מהצומח באמצעות הרחה, מריחה על העור ושימוש פנימי (של השמנים האיכותיים האורגניים בלבד).
  4. תטא הילינג היא שיטת ריפוי אנרגטית, המשלבת מדיטציה ודמיון מודרך. באמצעותה אנו מבינים את המנגנונים הרגשיים הלא מודעים שלנו המביאים אותנו לחוסר איזון, ומסייעת לשנות אותם.
  5. גם פעילות גופנית הכרחית. פעילות גופנית במקרים רבים יכולה לסייע בהקלה על תסמינים נפוצים של חוסר איזון הורמונלי, מעלה מצב רוח, מאזנת את המשקל ובכך יוצרת חיזוק גופני ורגשי.
  6. שתיית מים חיונית לתפקוד מערכות הגוף. בלעדיה נחוש יובש, עייפות, רעב. חוסר שתייה יכול להעצים תופעות ותסמינים של חוסר איזון הורמונלי ובמקרים רבים הקפדה על שתיית 1.5 ליטר מים ביום יכולה לסייע מאוד.
  7. שיטת המודעות לפוריות. שיטה נטורופתית זו עוזרת לכל אישה להכיר את גופה ואת סימני המחזור שלה ובכך להבין מתי היא מבייצת ומתי היא נמצאת בשלבים בטוחים – של יחסי מין ללא סיכוי להריון. כפי שיעידו אין ספור נשים שהתנסו בשיטה – היא מאפשרת הכרות מעמיקה עם הגוף, עם דרכים נטורופתיות-טבעיות לשמירה על איזונו וכיצד ניתן למנוע הריון לא רצוי בצורה טבעית, מבלי להשתמש בהורמונים סינטטיים שיכולים לגרום לתופעות לוואי.
התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.