הפרעות נפשיות והקשר לחיידקים ופטריות במערכת העיכול – אבחון וטיפול בגישה הפונקציונלית

ארגון הבריאות העולמי מעריך כי עד שנת 2030 הדיכאון יהפוך לבעיה הבריאותית השכיחה ביותר בעולם. למעשה, במהלך העשור האחרון הוכפל פי שלושה השימוש בתרופות נוגדות דיכאון וחרדות ברחבי העולם וגם שיעור הילדים הסובלים מהפרעות נפשיות כאלו ואחרות, עלה במהלך השנים האחרונות ב-20 אחוזים.

עם נתונים כאלה כדאי לדעת יותר על הגישה הפונקציונלית והקשר שלפיה עשוי להיות בין פטריות וחיידקים מזיקים בגופנו, להתפתחותן של הפרעות נפשיות.

הפרעות נפשיות הן למעשה הגדרה כוללת למגוון רחב של הפרעות נוירו-פסיכיאטריות והתנהגותיות כאחד, לרבות, חרדות העלולות להתאפיין בסוגי התקפי חרדה שונים, מצבי רוח משתנים העלולים להתאפיין במצבי דיכאון קליני, מחלות נפש כגון סכיזופרניה ובעיות נפשיות נוספות. על פי גישת הרפואה הפונקציונלית (גישה ברפואה המשלימה), ההנחה היא כי בעיות נפשיות שונות עלולות להתפרץ כתוצאה מהימצאותם של חיידקים ופטריות פתוגניים (מחוללי מחלות) במערכת העיכול .

הנחה זו מבוססת על כך שחיידקים ופטריות אלה משחררים לגופנו רעלנים אשר בטווח הארוך, עלולה להיות להם השפעה מצטברת על המוח שאף עלולה להתבטא בהחמרה של הפרעות נוירו-פסיכיאטריות מכל סוג.

במקביל, הימצאותם של חיידקים מזיקים עלול להוביל להתפתחותן של מחלות שונות ולמחסור בויטמינים ונוגדי חמצון החיוניים לתפקודנו הבריאותי בכלל ולפעילות המוחית בפרט.

אחת ההשערות היא, כי חיידקים מזיקים בגופנו מייצרים תרכובות שונות שמשפיעות על הפרשת הדומפין, כך בראיית הגישה הפונקציונלית. הדופמין הוא נוירוטרנסמיטור (מוליך עצבי) האחראי לתהליך עיבוד המידע, הזיכרון והחשיבה והוא משמעותי בהשפעתו על תחושת ההנאה והשמחה. חוסר איזון בפעילותו של הדופמין עלול לעורר מצבי דיכאון וחרדה ואף סכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית ועוד.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.