הפרעות קשב וריכוז והגורמים באורח החיים שעשויים להשפיע על היווצרותן

כיצד תוכלו לסייע לילדכם להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז? מה הקשר בין בדיקת חומצות אורגניות בשתן להצלחת הטיפול בהפרעות קשב וריכוז? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, נדרשים להתמודד עם מאפיינים שונים הקשורים לסוג ומידת ההפרעה ממנה הם סובלים. אין זה משנה אם מדובר בהפרעות תזמון, הפרעת אימפולסיביות ורגישות יתר, או הפרעות מסוג היפראקטיביות. הפרעות קשב מסוגים שונים כגון: ADD ו-ADHD מתאפיינות בין היתר בחוסר שקט וחוסר מנוחה, קושי בשמירה על רמת הריכוז לאורך זמן, פעלתנות יתר או לחילופין חולמנות, קושי בדחיית סיפוקים, חוסר יכולת ארגון, חוסר תשומת לב לפרטים וכדומה.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז – מה חשוב לדעת?

הטיפול בהפרעות קשב וריכוז מיושם כיום באמצעים שונים. אמצעים אלה כוללים בין היתר: טיפול פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי בשיטות שונות (טיפול באמצעות בעלי חיים וכו), טיפול תרופתי, טיפול באמצעות תוספי תזונה וטיפול התנהגותי שמטרתו הקפדה יתרה על גורמים שונים העלולים להשפיע על מצב הרוח. גורמים אלה יכולים להיות רמת האנרגיה ורמת הריכוז, כגון: הקפדה יתרה על שעות שינה מספקות והקפדה יתרה על הרגלי תזונה בריאה. ברוב המקרים, הטיפול בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, הינו טיפול משולב הכולל בתוכו אימוץ של מספר שיטות טיפוליות שונות המיושמות אחת במקביל לשנייה.

הקשר בין חילוף החומרים של ילדכם לבין התאמת סוג ואופי הטיפול

על פי גישות שונות, בגופנו מתרחשים בכל עת תהליכים מטבוליים רבים (קליטת חומרים, עיבודם, הפקת אנרגיה וניקוי רעלים). במהלך תהליכים אלו  נוצרות תרכובות ומולקולות אורגניות שונות שהינן תוצרי לוואי (תוצרי פירוק) של פעילות מטבולית של התאים בגופנו. הם נקראים מטבוליטים ואותם אנו מפרישים בשתן. במצבים בריאותיים שונים, נוכחות של חומצות אורגניות ברמה מסוימת מהווה מעין "איתות" על כך שמשהו אינו כשורה בגופנו. לכן בדיקת פרופיל החומצות האורגניות בשתן, נותנת תמונת-מצב מטבולית המבוססת על תוצרים שהגוף מפריש דרך השתן, וכך ניתן לזהות בעיות מולדות ונרכשות שונות. 

 על פי הגישה הפונקציונלית, עלול להיות קשר בין הפרעות קשב וריכוז או החרפה שלהן לבין בעיות מטבוליות המתבטאות בנוכחות מוגברת של מטבוליטים שונים בשתן, ובעיות אלו עלולות להשפיע על כושר הריכוז ואף לגרום לעוד בעיות במערכות הגוף השונות. לעיתים נוכחות גבוהה של  מטבוליטים מסוימים היא תוצאה של תזונה לקויה, מחסור בויטמינים ונוגדי חמצון חיוניים, בעיות מטבוליות גנטיות, נוכחותם של חיידקים ופטריות במערכת העיכול, הרעלת מתכות כבדות המצטברות ברקמות וכדומה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.