טחורים – כל מה שחשוב לדעת

טחורים

טחורים – מה זה, מה הגורמים האפשריים ומהם דרכי הטיפול? כל מה שצריך וחשוב לדעת על מחלת טחורים סימפטומטית בכתבה שלפניכם

מחלת טחורים סימפטומטית הינה מחלה נפוצה בעידן המודרני בו אנו חיים ועל פי הערכות שונות כמחצית מהנשים והגברים מעל גיל 50 סובלים ממחלה זו בשלב כזה או אחר. הגורמים למחלה הינם רבים ומגוונים והם כוללים בין היתר: תזונה לקויה, ישיבה ממושכת, היריון, יתר לחץ דם, פעילות גופנית מאומצת ו/או אי פעילות ספורטיבית כלל, אי ספיקת לב וגורמים נוספים המגבירים את הלחץ התוך בטני ובכך מגבירים את הגודש הורידי במערכת הורידים המסועפת המצויה באזור החלחולת (רקטום) ופי הטבעת.

הטחורים עצמם הם מעין מבנים אנטומיים המורכבים מרקמת חיבור וכלי דם באזור פי הטבעת ולמעשה הם מהווים חלק תקין של מערכת העיכול ומטרתם לסייע לגוף בשליטה על פי הטבעת. כאשר מופעל לחץ המגביר את הגודש הורידי, הטחורים מתנפחים ובמקרים מסוימים אף הופכים לדלקתיים וגורמים לתחושת כאב המורגשת בכל תנועה. את הטחורים נהוג לסווג לטחורים חיצוניים שהם למעשה מעין בליטה קטנה בדופן פי הטבעת לבין טחורים פנימיים המצויים בחלק התחתון של הרקטום.

טחורים – דרגות חומרה

טחורים חיצוניים המופיעים על פי הטבעת ומחוצה לו, הינם טחורים בהם מצויים תאי עצב רבים יותר והם עטופים ברקמת העור של פי הטבעת. כפועל יוצא מכך, טחורים אלו מדממים פחות אך כואבים יותר. מנגד, טחורים פנימיים הינם טחורים בהם מצויים פחות תאי עצב והם עטופים ברירית המעי הגס ולכן הם כואבים פחות אך מדממים יותר. יחד עם זאת, חשוב לציין כי את הטחורים הפנימיים נהוג לסווג ל-4 דרגות חומרה: טחורים פנימיים שאינם מורגשים, טחורים פנימיים הבולטים החוצה בזמן "יציאות" ונכנסים בחזרה בכוחות עצמם, טחורים היוצאים החוצה בזמן "יציאות" אך צריך לדחוף אותם פנימה על מנת שיחזרו והסוג הכואב יותר של טחורים פנימיים היוצאים החוצה ולא ניתן להכניס אותם בחזרה.

תסמיני המחלה

הסימן הראשון והמובהק ביותר להתפרצותה של מחלת טחורים סימפטומטית הינו הופעת דם טרי על נייר הטואלט או האסלה לאחר מתן צואה. בהמשך, הסובלים מהתפרצות הטחורים עלולים לחוות כאב וחוסר נוחות באזור שסביב לפי הטבעת, לסבול מגירוי ותחושת גרד מעיקה באזור פי הטבעת ואף לסבול מנפיחות ובליטה סביב פי הטבעת, הגורמת להופעתם של כאבים עזים אף להיווצרותם של טחורים דלקתיים.

דרכי הטיפול

את דרכי הטיפול במחלת טחורים סימפטומטית נהוג להתאים לסוגי הטחורים (פנימיים או חיצוניים) ולדרגות חומרת המחלה. בחלק גדול מהמקרים מדובר בסימפטומים קלים אותם ניתן להעלים תוך מספר ימים באמצעות שימוש במשככי כאבים, משחות מקלות וחומרים נוספים המכווצים את כלי הדם וכמו כן, בהקפדה יתרה על היגיינת אזור פי הטבעת והנחת תחבושת קרה על האזור. במקרים חמורים יותר של הופעת טחורים ניתן לטפל בהם באמצעות טיפולים פולשניים כגון: ריפוי בחשמל, טיפולי לייזר וטיפולי אינפרה אדומה לצריבת כלי הדם הפגועים, הזרקת חומרים המעודדים ניוון של כלי הדם ושימוש בנוזל מקורר על מנת להקפיא את הטחור ובכך למנוע ממנו לגדול.

לא רק טחורים

חשוב לציין שהופעת דימום באזור פי הטבעת אינו בהכרח קשור להופעתם של הטחורים ולכן מומלץ לקיים בדיקה של מערכת העיכול על מנת לאבחן מה מקור הופעת הדימום ואף לשלול מחלות מעיים דלקתיות ואת מחלת סרטן המעי הגס העלול להתבטא גם הוא בהופעת דימום.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.