מחלות וגינליות – אבחון וטיפול

מחלות וגינליות הן תופעה מטרידה וידועה המשפיעה על נשים רבות בעיקר בגיל הפוריות, אך גם לאחריו. מבין המחלות הוגינליות, דלקות בנרתיק מהוות סיבה שכיחה לביקורים אצל רופא הנשים. הן גורמות לאי נוחות, גירוי, תחושת צריבה ולהפרשות בעלות ריח לא נעים. לעתים דלקות אלה עלולות אף לגרום לכאבים עזים. ניתן לסווג את הדלקות בנרתיק לשלושה סוגים עיקריים: דלקות הנגרמות עקב חוסר איזון הורמונלי, עקב גירוי, או עקב זיהום. בקרב נשים בגילאי הפוריות דלקת נרתיק זיהומית נחשבת לנפוצה במיוחד והיא נגרמת עקב שינויים באיזון החיידקים בפלורה של הנרתיק. וגינוזיס חיידקי, היא דוגמה לדלקת זיהומית חיידקית נפוצה בנשים, והיא יכולה לגרום לסימפטומים לא פשוטים בהיעדר טיפול מתאים.

עד כמה נפוצה וגינוזיס חיידקית

נתונים עדכניים מראים שבישראל כרבע מהנשים שסובלות מבעיות נרתיקיות דוגמת הפרשה, גרד וכאבים אובחנו כמי שסובלות מוגינוזיס חיידקי. בבדיקה שנעשתה בקרב נשים בגילאי הפוריות שלא התלוננו על מחלות וגניליות דוגמת בעיות נרתיקיות אובחנו 13% כסובלות מוגינוזיס חיידקי. המשמעות היא שכשליש מהנשים שסובלות מוגינוזיס חיידקי לא ידווחו על תלונות.

מאידך נשים שכן ידווחו על תלונות יתארו הפרשה נרתיקית מלווה בריח בלתי נעים ולעתים יתארו החמרה לאחר קיום יחסי מין. בשל העובדה שוגינוזיס חיידקי אינו כולל תלונות של כאבים או גרד, אם קיימות תלונות כאלו יש לשקול אבחנה משולבת של וגינוזיס חיידקי עם בעיה אחרת.

הגורמים השכיחים לוגינוזיס חיידקי

בגוף האדם מתקיים איזון בין חיידקים טובים ובין חיידקים פתוגניים מעוררי מחלות. במצב של וגינוזיס חיידקי מופר איזון זה, ועדות לכך היא שלל חיידקים פתוגניים אותם ניתן למצוא באזור הנרתיק דוגמת גרדנרלה וגינליס, מובילינקוס, מיקופלסמה הומיניס, פרבוטלה ופפטוסטרפטוקוקים. הפרת האיזון עלולה להיגרם בשל סיבות רבות החל מתזונה לקויה והיגיינה ירודה, המשך בבעיות במערכת העיכול, שימוש יתר באנטיביוטיקה וזרימת מחזור לא תקינה וכלה בשימוש בקורטיקוסטרואידים. חוסר האיזון עלול להיות גם תוצאה של שימוש באמצעי מניעה אוראליים, מגע מיני, שימוש בסבונים מבושמים או שימוש באמצעי מניעה תוך רחמיים.

וגינוזיס חיידקי עלול להסתבך לזיהום בדרכי השתן העליונות, לדלקות באגן וללידות מוקדמות, ומכאן חשיבות האבחון היעיל והנכון שלו. אחד האתגרים במקרה של וגינוזיס חיידקי הוא האבחון, על כן ניתן לבצע בדיקה וגינלית המורכבת מפאנל רחב מאד של פטריות ושל חיידקים, שתסייע לאבחן למשל אם מדובר בוגינוזיס חיידקי או בקנדידיאזיס (זיהום פטרייתי). כך, בדיקה כזו תאפשר טיפול יעיל ומדויק בבעיה. בדיקה לאבחון וגינוזיס חיידקי חייבת גם לקחת בחשבון את רמת הרגישות האנטי-מיקרוביאלית לחומרים תרופתיים וטבעיים ואת קיומם של זני חיידקים ופטריות.

בדיקת וגינוזיס חיידקי

בדיקה לגילוי וגינוזיס חיידקי זו מומלצת לביצוע עם הופעתם של תסמינים ומצבים כמו אי נוחות בנרתיק, גירוי, צריבה או כאב, הפרשות בעלות גוון שונה וריח לא נעים מהנרתיק וזיהום פטרייתי טורדני וקבוע. יתרונה של הבדיקה הוא ביכולתה לא רק לאתר חיידקים, אלא גם לזהות את רגישותם לחומרים שונים. בדרך זו ניתן להתאים לכל נבדקת את הטיפול היעיל ביותר עבורה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.