מיגרנות והקשר לבעיות במערכת העיכול

סובלים מהתקפי מיגרנה תכופים? זה הזמן להבין את הקשר בין מערכת העיכול למיגרנות

ידוע כי התקפי מיגרנה עלולים להיות מלווים בתסמינים שונים הקשורים למערכת העיכול, לרבות בחילות, הקאות, שלשולים ועצירות. תסמינים אלו הובילו לאחרונה לקיומם של מחקרים שונים המדברים על כך שחיידקי המעיים ובעיות שונות במערכת העיכול עלולים להוות גורם מרכזי להופעתם של התקפי מיגרנה.

התקפי מיגרנה – מהיכן הם מגיעים?

מיגרנה, כידוע, הינה כאב חד וחזק המופיע בדרך כלל באזור שמאחורי העיניים או בצידי הראש ועלול להתפתח לכל הראש. לרוב, המיגרנה מופיעה בהתקפים הנמשכים בין מספר שעות למספר ימים, כאשר בקרב רוב האנשים הסובלים ממיגרנה, ההתקף כולל מספר תסמינים נוספים, כגון: רגישות לאור, תחושת נימול בידיים, בשפתיים ובלשון, ערפול שדה הראייה ועוד. עד לפני מספר שנים, הרפואה נהגה לראות בהתקפי המיגרנה סוג של מחלה הקשורה למערכת כלי הדם, אך כיום ידוע כי המיגרנה יכולה להיות גם מחלה מוחית הנגרמת כתוצאה מאספקת דם לקויה המובילה לירידה בפעילות המוחית באזור מסוים של המוח.

הקשר בין חיידקי המעיים למיגרנות

מכיוון שחלק מתסמיני המיגרנה כוללים גם תסמינים הקשורים למערכת העיכול, החלו בשנים האחרונות לחקור את הקשר בין פעילות המוח לפעילות המעיים ומצאו כי קיים קשר פיזיולוגי בין שני אלה. למעשה, המיקרואורגניזמים המצויים במעיים "מתקשרים" עם המוח ואף עלולים להוות גורם להתפתחותן של מחלות שונות הקשורות במערכת העיכול, אלרגיות ומיגרנות.

ממחקרים שונים אשר נערכו בתחום עולה קשר ישיר בין חיידקי מעיים מסוימים לבין חוסר איזון במערכת החיסונית ומערכת העצבים אשר עלולים להוביל להתפתחותה של מיגרנה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.