מיקרוביום והקשר למחלות פסיכיאטריות

מה מקורן של מחלות הנפש? האם יש קשר בין בריאות מערכת העיכול לבין מחלות פסיכיאטריות?

בתחילת השנה יצא המאמר המעמיק ביותר עד היום השופך אור על מעורבותו של ה'מיקרוביום' בהפרעות נוירו-פסיכיאטריות קשות.

המונח 'מיקרוביום' (microbiome) כולל בתוכו את כל המיקרואורגניזמים (חיידקים מסוגים שונים, פטריות, עובש, נגיפים ומיקרואורגניזמים נוספים) המאכלסים את גוף האדם.
ראוי לציין כי בגופנו יותר מאלף סוגי חיידקים המורכבים מלמעלה מ-2,000,000 גנים ייחודיים, לעומת 20,000 הגנים הייחודיים של האדם. כלומר, מול כל גן שלנו יש יותר מ- 100 גנים של חיידקי המיקרוביום.
בניגוד לגנום האנושי הנקבע מלידה, הגנום של המיקרוביום נוטה להשתנות לאורך הזמן בעקבות השפעות הסביבה הפנימית (של מערכת החיסון) והסביבה החיצונית (דיאטה, אורך חיים, חשיפה לתרופות ורעלים סביבתיים).
המנגנונים באמצעותם מיקרואורגוניזמים הנמצאים במעיים (הנקראים מיקרוביוטה) משפיעים על התפקודים הקוגנטיביים אינם מובנים במלואם. אחת ההשערות היא כי מנגנונים אלה קשורים לפעילות עצב הוואגוס, למערכת האיתות ההורמונלית והחיסונית המקומית, ולמוליך עצבי בשם 'סרטונין'.

מחלות נפש כגון סכיזופרניה והפרעה דו קוטבית הן בין הגורמים המובילים לחולי, נכות ומוות בטרם עת של הסובלים מהן ברחבי העולם.
מתברר כי אחוזי התמותה הגבוהים בקרב החולים הללו אינם נובעים מההפרעה הנפשית עצמה או מהתאבדות, אלא בשל ליקוי מטבולי, מחלות לב וכלי דם.
לא ניתן להתעלם מהעובדה שהפער בין אריכות ימים בין הלוקים בהפרעות אלה לבין האוכלוסייה הכללית גדל ב – 37% מאז 1970.
נהוג לייחס את הסיבה להתפתחותן של המחלות לתפקוד הלקוי של מערכת העצבים המרכזית. על בסיס הנחה זו, הדרך הטיפולית המקובלת והכמעט יחידה – נטילת תרופות אנטי- פסיכוטיות, מייצבי מצב רוח ותרופות הרגעה.
עד לזמן האחרון גורלם של חולים אלה נחרץ מראש – ניתן להקל על התסמינים אבל ריפוי המחלה אינו קיים (אלא באחוז מזערי של המטופלים). בהיעדר כלים מדויקים דיים להערכת עוצמת הבעיה בתפקודו המוחי של החולה המדד האבחנתי העיקרי נשען על ההתרשמות הקלינית של המטפל.

בשנים האחרונות מחקרים שונים מצביעים על קיומם של יחסי גומלין שוטפים בין מערכת העיכול לבין המוח, על ציר המכונה "ציר המעי-מוח" (Gut -Brain Axis), וחלקם מעלים השערות מרתקות לגבי גורמי הסיכון לחוסר האיזון בתפקודים המוחיים בקרב חולים במחלות נפש שונות.

במסגרת הגישה הפונקציונלית , המהווה תחום טיפולי של הרפואה האינטגרטיבית, קיימות כיום בדיקות מעבדה פונקציונליות מתקדמות מאוד, המאפשרות לבצע בדיקה מקיפה של מערכת העיכול (GI-MAP), הבוחנת פרמטרים רבים הנוגעים לתפקודה של מערכת העיכול, לרבות חוסר איזון בהרכב המיקרוביוטה הכולל אוכלוסיות חיידקים ,פטריות, פרזיטים ושאר מיקרואורגניזמים, וכן רמות חומציות, תפקודי אנזימים של הלבלב, הפקת מיצי מרה, דיספפסיה (קשיי עיכול) ועוד.

בסקירת מחקרים שיטתית שנערכה על ידי חוקרים מאוניברסיטת סאן דיאגו בארה"ב, שפורסמה בכתב העת מתחום הפסיכיאטריה: Journal of Psychiatry Research, נבחן הקשר בין המיקרוביום לבין סכיזופרניה והפרעה דו-קוטבית.
הסקירה התבססה על 22 מחקרים שנערכו עד לשנת 2017. הרכב המיקרוביום נבדק באמצעות דגימות צואה וכמו כן נבדקו רמות הנוגדנים מסוג IgG.
מסקנות הסקירה מצביעות על ראיות למעורבות של מערכת החיסון בפתוגנזה (התפתחות) הפרעות נוירופסיכיאטריות, זאת על בסיס מרקרים לדלקת כרונית ועקה חמצונית המאפיינים חוסר איזון של המיקרוביום.

ממצאי המחקר העלו מצב של דיסביוזיס (dysbiosis), כלומר חוסר איזון בהרכב חיידקי המעיים אצל חולי סכיזופרניה והפרעה דו קוטבית, שאינה מאפיינת את הרכב חיידקים המעיים של אנשים בריאים.
הגילוי המפתיע היה כמות לא מאוזנת של חיידקים מסוג לקטובצילוס (Lactobacillus) וביפידובקטריום (Bifidobacterium), הידועים דווקא כמרכיב עיקרי במרבית הסוגים של פרוביוטיקה, להם מיוחסות תכונות אנטי דלקתיות.
בנוסף, בבדיקות נוגדנים בדם החולים נמצאו רמות גבוהות של נוגדנים לפטריות ועובש (Candida albicans) שישנם בכמות מזערית במעיים של אנשים בריאים. רמות גבוהות אלה מעידות על נוכחות ניכרת של פטריות ועובש במערכת העיכול של החולים.

גילוי הקשר הפוטנציאלי בין המיקרוביום לבין מחלות נפשיות חמורות מעלה אפשרויות נוספות לטיפול בבעיות אלה.
חקר המיקרוביום רחוק עדיין מלהסתיים וישנם גורמים נוספים הקשורים ל-"ציר המעי-מוח" שצריך לבחון על מנת להבין – איך החיידקים במעיים משפיעים על שאר המערכות בגוף ולאילו עוד מצבים איזון חיידקי המעיים יועיל.

נקווה שמחקר זה ועוד רבים נוספים יאפשרו וייתנו כלים חדשים לאבחן ולטפל בחולים הפסיכיאטריים ואף להשפיע לטובה על האוכלוסייה כולה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.