מעי רגיז – מהם הגורמים ואיזה דרכי טיפול יש לתסמונת זו?

מעי רגיז

סובלים מתסמונת המעי הרגיז? זה הזמן לדעת יותר על הגורמים להופעתה ועל דרכי הטיפול בה.

כאבי בטן כרוניים, נפיחות בטנית, גזים, עצירות, בחילות והקאות הם רק חלק מהתסמינים הנלווים לתסמונת המעי הרגיז, הנחשבת לאחת ממחלות המעי הנפוצות ביותר בעולם. על פי הערכות שונות עולה כי 15%-25% מכלל אוכלוסיית העולם סובלים מתסמונת זו בשלבים כאלו ואחרים במהלך חייהם.

תסמונת המעי הרגיז, או המעי הרגיש (IBS), נפוצה יותר בקרב נשים. למעשה על כל גבר אחד ישנן 3 נשים המתמודדות עם תסמונת המעי הרגיז. חשוב לציין שתסמונת המעי הרגיז מלווה בתסמינים שונים הפוגעים בצורה ניכרת באורח חייהם של אלו הסובלים ממנה ולכן אבחון התסמונת מהווה תנאי הכרחי לצורך התאמת תכנית טיפולית, אשר יכולה לסייע בהפחתת תדירות הופעת התסמינים.

מהם הגורמים לתסמונת המעי הרגיז?

תסמונת המעי הרגיז מלווה בתסמינים שונים הזהים לתסמינים המופיעים במחלות ובעיות שונות במערכת העיכול, לרבות, מחלות מעיים דלקתיות (קרוהן וקוליטיס כיבית), צליאק וכדומה, לכן, נהוג לקשר את הגורמים לתסמונת המעי הרגיז למצבה של מערכת העיכול, לרבות שינויים קיצוניים בהרכב המיקרוביום (הרכב החיידקים המאכלסים את גוף האדם), חוסר איזון של חיידקי מעיים, רגישות למזונות מסוימים ועוד.

תהליך אבחונה של תסמונת המעי הרגיז מחייב בירור רפואי מעמיק במסגרתו נשללת האפשרות להימצאותה של מחלת מעיים אחרת. בירור רפואי זה כולל בין היתר מעקב אחר התסמינים ותדירות הופעתם, הרגלי התזונה של הנבדק/ת, בדיקות מעבדה ועוד.

דרכי הטיפול בתסמונת המעי הרגיז

הטיפול בתסמונת המעי הרגיז חייב להיעשות בהתאם לממצאי הבדיקות. בין דרכי הטיפול ניתן למצוא את הטיפול התרופתי, הניתן אך ורק במקרים בהם דרכי טיפול נוספות (כגון: שינוי באורחות החיים והתזונה) אינן מסייעות להפחתת הופעתם של התסמינים.

לרוב שינוי באורחות החיים והתזונה הוא הטיפול המומלץ ביותר לסובלים מתסמונת המעי הרגיז. מדובר בשינוי מקיף הכולל בתוכו הקפדה יתרה על שגרה תזונתית של ארוחות קטנות לאורך כל שעות היום, המשלבות בתוכן מרכיבים תזונתיים החיוניים לשיקומה ולפעילותה של מערכת העיכול, הקפדה יתרה על פעילות ספורטיבית מתונה מספר פעמים במהלך השבוע, הקפדה על אורח חיים רגוע, נטילת תוספי תזונה במידת הצורך וכדומה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.