סרטן המעי הגס – חשיבותו של אבחון המוקדם

סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא אחד משני סוגי הסרטן השכיחים ביותר בישראל גם בקרב נשים וגם בקרב גברים. במהלך השנים האחרונות סוג זה של סרטן נפוץ אף בקרב צעירים שעד כה לא נמנו על קבוצות הסיכון. מדי יום נפטרים בישראל ארבעה חולים מסרטן המעי הגס. מסיבות אלה חשוב להגיע לאבחון מוקדם על מנת לאפשר טיפול מהיר ויעיל.

סרטן מעי הגס (colon cancer), הינו סוג של סרטן המתחיל אומנם במעי הגס אך עלול להתפשט לאיברים נוספים בגוף (כבד, ריאות וכו'), זאת במידה והוא איננו מאובחן ומטופל בזמן. סוג זה של סרטן נובע מהימצאותם של פוליפים (גידולים שפירים שאינם סרטניים) במעי הגדלים בקצב איטי (של כ-1 מ"מ בשנה). פוליפים אלו עלולים להפוך לסרטניים במידה והם גדלים ומתרבים ומכיוון שלא ניתן להרגיש בעצם קיומם, קיימת חובה לגלותם באמצעות בדיקות לגילוי מוקדם (בדיקות סקר). בדיקת הסקר המומלצת ביותר לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגסת היא בדיקת הקולונוסקופיה, שמעצם היותה פולשנית, היא מאפשרת הסתכלות ישירה אל תוך חלל המעי דרך פי הטבעת של הנבדק. קיימות בדיקות נוספות, כגון בדיקת סקר לגילוי דם סמוי בצואה וגם בדיקה חדשנית יותר הנקראת M2PK שאף היא אינה  פולשנית, המיועדת לאבחון תהליכים סרטניים במעי הגס.

ישנן סיבות שונות להתפתחותו של סרטן המעי הגס, ביניהן תזונה עשירה בשומן ובחלבונים מהחי (בין הגורמים המסוכנים נמנים כל סוגי הבשר המעובד), תזונה דלה בסיבים תזונתיים (פירות וירקות), סגנון חיים עם בפעילות גופנית שאינה מספקת, משקל עודף, עישון, צריכת אלכוהול ועוד.

ישנם גם גורמים בריאותיים ותורשתיים אשר עלולים להוביל לסרטן המעי הגס. אנשים החולים במחלות מעי דלקתיות נמצאים בסיכון גבוה לסרטן זה, כמו כן אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה.

חשוב לציין שסרטן המעי הגס נמנה בין המחלות הממאירות הבודדות אותן ניתן לאבחן ולגלות בשלבים מוקדמים ובכך למעשה להגדיל את סיכויי ההחלמה ההולכים ופוחתים, ככל שהסרטן מתפשט לאיברים נוספים מלבד המעי. התסמינים השונים המעוררים את החשד לסרטן המעי הגס משתנים מאדם לאדם והם כוללים: דם ביציאות, כאבי בטן חוזרים ונשנים, שינויים תדירים בהרגלי היציאות מסיבה לא ברורה, ירידה במשקל באופן פתאומי ולא מוסבר, אנמיה, בחילות והקאות בתדירות גבוהה, נפיחות בטנית לא מוסברת ועוד. הטיפול בסרטן המעי הגס יכלול לרוב ניתוח ו/או כימותרפיה. לרוב ישנו צורך משמעותי בשינוי באורחות החיים במקביל לטיפול הרפואי.

ההבדלים בין בדיקת הקולונוסקופיה לבדיקת M2PK 

בדיקת קולונוסקופיה – בדיקה נפוצה וותיקה זו הינה בדיקה פולשנית והיא מיושמת באמצעות החדרת אנדוסקופ (מעין צינור דק הכולל מצלמת וידאו זעירה בקצהו) דרך פי הטבעת של הנבדק. בדיקה זו מאפשרת לרופא הבודק הסכלות ישירה אל חלל המעי לצורך איתור פוליפים וכריתתם. בדיקה זו מצריכה מהנבדק היערכות מוקדמת במשך מספר ימים הכוללת: תזונה דלה, צום ונטילת חומרים משלשלים לריקון המעי.

  • בדיקת M2PK – בדיקה זו נועדה לאיתור תהליכים סרטניים ולאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס באמצעות דגימת צואה. בדיקה זו איננה פולשנית והיא איננה מצריכה הכנה מוקדמת לצורך קיומה. שם הבדיקה (M2PK) קרוי על שם האנזים המופרש בין היתר על ידי פוליפים ותאים סרטניים במעי הגס. רמה גבוהה של אנזים ה-M2PK עלולה להתריע על התפתחות תהליכים סרטניים במעי ועל צורך בהמשך בירור.
התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.