פרקינסון – כל מה שחשוב לדעת

מהי מחלת פרקינסון? מה הם הגורמים למחלה? מה הם תסמיני המחלה? מהו הטיפול המוצע לחולי פרקינסון והאם ניתן לאבחן את המחלה בעוד מועד? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

פרקינסון (רטטת בעברית) הינה מחלה ניוונית של מערכת העצבים המתרחשת על רקע חוסר במוליך העצבי דומפין ועל רקע התנוונות של תאי החומר השחור במוח. מחלה זו מתאפיינת בהפרעות מוטוריות שונות, כגון: רעד בלתי רצוני של איברי הגוף השונים, חוסר יציבות בהליכה, נוקשות שרירים, האטה וירידה בתנועתיות של הגוף והפרעות בשיווי המשקל, כאשר בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, גם מנגנון הבליעה והדיבור נפגע ודיבורו של החולה נעשה איטי וחלש יותר. חשוב לציין שקצב התקדמותה של מחלת הפרקינסון הינו איטי והדרגתי.

מהם הגורמים למחלת פרקינסון?

הגורמים למחלת פרקינסון אינם ידועים במדויק, אך ידוע שישנם גורמים גנטיים שונים המשפיעים על התפתחות המחלה. כמו כן ידוע שחשיפה ממושכת לרעלנים עצביים מהווה גורם סיכון משמעותי להיווצרות המחלה, בעיקר בקרב אנשים הסובלים מליקוי במנגנון הדטוקסיפיקציה (ניקוי רעלים) של הכבד.

תסמיני המחלה

התסמין הנפוץ ביותר של מחלת הפריקנסון הינו רעד באחת מכפות הידיים, כאשר תסמין זה מתרחש בכ-50% עד 80% מהמקרים. תסמינים נוספים הנלווים למחלת הפרקינסון הינם: נוקשות שרירית מתקדמת העלולה להוביל להופעתם של כאבי שרירים עזים ולירידה בתנועתיות לאורך זמן, עייפות לא מוסברת, סימנים מקדימים של פגיעה בפעילותה של מערכת העצבים האוטונומית הבאים לידי ביטוי בדלקת עור כרונית (סבוריאה), עצירות וקושי בהטלת שתן, קשיים בביצוע פעילויות יומיומיות הנובעים על רקע ירידה ביכולות המוטוריות ותסמינים נוספים המופיעים בהתאם לשלבי התפתחותה של המחלה.

טיפול במחלת פרקינסון – כיצד?

הטיפול הקונבנציונלי בחולי פרקינסון מיושם באמצעות טיפול תרופתי המותאם לגיל המטופל, חומרת תסמיני המחלה וקיומן של מחלות נוספות. בקבוצות התרופות המשמשות לצרכי טיפול תרופתי בפרקינסון ניתן למנות את ה-לבודופה, אמאנטדין, תרופות מעכבי COMT, תרופות מעכבי MAOB ועוד.

בגישה האלטרנטיבית נהוג לסווג את מחלת הפרקינסון למחלה הנגרמת כתוצאה מנזק מצטבר לתאי המוח עקב נוכחות מוגברת של רדיקלים חופשיים, לכן הטיפול המוצע כולל בין היתר: נטילת תוספי נוגדי חמצון, שינוי בתזונה, טיפולי ניקוי רעלים ועוד.
טיפול מונע של מחלת הפרקינסון, גם בגישה האלטרנטיבית וגם בגישה של הרפואה הקונבנציונלית, כולל ביצוע של פעילויות שונות היכולות לסייע למוח לשמור על תפקודו התקין, כגון: קריאה, למידה של נושאים חדשים, פתרון חידות ותשבצים וכדומה. כמו כן, מומלץ לקיים שגרת פעילות גופנית מתמשכת המסייעת לתפקודו התקין של המוח לאורך זמן.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה פונקציונליות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.

Send this to a friend