פטריה בלשון וקנדידה

פטריית קנדידה בלשון

מהי פטריה בלשון וכיצד זה קשור לקנדידה המוכרת? כיצד היא מתפרצת? מהם התסמינים להופעתה וכיצד ניתן לטפל בבעיה? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

קנדידה היא למעשה אחד מהזיהומים הפטרייתיים הנפוצים ביותר. אך לא רבים יודעים שברוב המוחלט של המקרים, הפטרייה קיימת ברקמות שונות בגוף, כולל בחלל פה, בנרתיק ובמערכת העיכול, מבלי לגרום להתפרצות זיהומית ותסמינים כלשהם, למעט אותם מקרים בהם תנאים מסוימים בגוף מאפשרים לה לשגשג.

מהם הגורמים להתפרצות זיהום פטרייתי בלשון?

מספר זני קנדידה עשויים לשגשג ולגרום לזיהום בחלל הפה, אך הזן הנפוץ מבין כולם הוא זן שנקרא קנדידה אלביקנס (CANDIDA ALBICANS). היחלשות מערכת החיסון היא הגורם הנפוץ להתפרצות של קנדידה על הלשון. מערכת החיסון בגופנו נועדה, בין היתר, לנטרל וירוסים, חיידקים ופטריות, תוך שמירה על האיזון בין אוכלוסיית החיידקים הטובים (שתורמים לבריאותנו) והחיידקים מחוללי המחלות. במקרים בהם המערכת החיסונית מוחלשת ו/או סובלת מכשל כזה או אחר, עלולים להיווצר תנאים המאפשרים לתאי הקנדידה לגרום לזיהום פטרייתי המתחיל אומנם בלשון אך במקביל עלול להתפשט לכיוון החניכיים, החך, השקדים ואף לחלקי הגרון.

כפועל יוצא מכך, זיהום פטרייתי בחלל הפה נפוץ יותר בקרב אוכלוסיות המתמודדות עם מערכת חיסון מוחלשת, לרבות, פעוטות והאוכלוסייה המבוגרת ובקרב אנשים המתמודדים עם מחלות שונות. נטילת אנטיביוטיקה מהווה אף היא גורם היכול לגרום להתפרצות הזיהום הפטרייתי בפה, מכיוון שהאנטיביוטיקה מפרה את האיזון הטבעי בין החיידקים הידידותיים והמזיקים השוכנים בפלורת הפה. גורמי סיכון נוספים כוללים בין היתר: שימוש בשיניים תותבות, עישון מוגבר ויובש קבוע או זמני בחלל הפה. אצל תינוקות הסובלים מקנדידה, הנגעים הלבנים יופיעו בעיקר על הלשון ואזור הלחיים והם עלולים לחוות קשיים באכילה. תינוקות יונקים עלולים להעביר את הזיהום הפטרייתי לאימם בעת היניקה.

מהם התסמינים המקדימים לזיהום פטרייתי של קנדידה אלביקנס?

כאשר קנדידה אלביקנס מתפרצת בחלל הפה ומובילה לזיהום פטרייתי, התסמינים האופייניים כוללים הופעת רבדים לבנים על הלשון או ברקמות הפנימיות בפה, לרבות בחניכיים. לעיתים יתלוו לכך קושי וכאב בבליעה, אובדן תחושת טעם או לחילופין תחושה של טעם מר כשאוכלים מאכלים שונים. זיהום קנדידה גם עלול גם לגרום להופעת ריח רע מחלל הפה, לנפיחות קלה בוושט ולדימום קל באזור בו מופיע הנגע הזיהומי – לרוב בגלל גירוד.

כיצד ניתן לטפל בקנדידה?

במקרים בהם הזיהום הפטרייתי כבר התפרץ בחלל הפה, מומלץ לשמור על היגיינת הפה ולהקפיד על תזונה נכונה. מעבר לטיפול תרופתי אנטי-פטרייתי (יש מקרים שהפטרייה עשויה לפתח עמידות כלפיו, תופעה שמתבטאת בזיהומים חוזרים), הגישה הנטורופתית דוגלת בהסרת מאכלים מסוימים מהתפריט שמקושרים לשגשוג יתר של הפטרייה, לרבות מאכלים המיוצרים מקמח לבן, מוצרי מזון המכילים סוכרים פשוטים או פחמימות ריקות (כגון אורז לבן), מוצרי חלב מומתקים וגבינות וכן מאכלים המכילים שמרים. כמו כן, מומלץ לצמצם צריכה של קפאין ואלכוהול. בנוסף, כדאי לצרוך יוגורטים פרוביוטיים טבעיים נטולי סוכר ואף לתגבר בכמוסות פרוביוטיקה. לנטורופתיה כלים טבעיים נוספים שיכולים לסייע לטיפול יעיל בזיהום קנדידה על הלשון, ומומלץ להתייעץ לגביהם עם נטורופת בעל ניסיון.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.