קנדידה – כל מה שחשוב לדעת

קנדידה

קנדידה היא הזיהום הפטרייתי הנפוץ ביותר. קנדידה היא משפחת פטריות שמר, שהנפוצה מתוכם היא קנדידה אליבקנס. שמה של הקנדידה ניתן לה עקב החיפוי הלבן הנוצר כאשר היא נמצאת (מלטינית – קנדיד = לבן).

בניגוד לזיהומים אחרים (כמו שפעת), פטריית קנדידה קיימת אצל כל בני האדם כחלק מאוכלוסיית המעי החל מהלידה וככל הנראה משמשת כחלק בפעילות מערכת העיכול ומערכת החיסון.

אם כך, אז מה הבעיה בשגשוג יתר שלה?

האם מדובר רק בבעייה קוסמטית של נגע בעור או בציפורניים? התשובה לכך היא – לא.
לא רק שהפטריה יכולה לפגוע ברקמות עליה היא גדלה כמו העור והלוע, פטריית קנדידה עלולה לשגשג גם בתוך המערכות הפנימיות ובמיוחד מערכת העיכול ובכך לגרום לבעיות עיכול וספיגה (1). בנוסף, כחלק משגשוג הפטרייה היא משחררת רעלנים למחזור הדם (2), בשילוב עם בעיות הספיגה הנלוות קנדידה יכולה לגרום לתסמינים במערכת העצבים כמו דיכאון, חולשה וחרדה (1).
במצבים של זיהום חריף, פטריית הקנדידה יכולה להגיע לזרם הדם – ומשם לפגוע בכבד, כליות במוח ואף לגרום למוות.

מהם גורמי הסיכון לשגשוג יתר של קנדידה?

 • סכרת, במיוחד כשהיא לא מאוזנת (5)
 • אנטיביוטיקה (3)
 • תרופות סטרואידיות או מדכאות חיסון אחרות (3)
 • מחלות בהם יש מערכת חיסון מוחלשת – איידס, סרטן
 • תזונה עתירת פחמימות וסוכרים (10)
 • רמות גבוהות של אסטרוגן בנרתיק (בהריון, אני בנטילת טיפול הורמונלי חלופי כמו טמוקסיפן)
 • גלולות למניעת הריון (4)
 • לחץ וסטרס (6)
 • צריכת אלכוהול מוגברת (3)

איפה הכי שכיח לראות שגשוג של פטריית קנדידה?

בנרתיק הקנדידה מוכרת בדרך כלל כפטריה וגינלית ויכולה להיות אחת הסיבות לדלקת וגינלית. התסמינים שלה עלולים להיות גרד, שריפה, צריבה במתן שתן, כאב בקיום יחסים ועוד. רמת ה-PH בנרתיק משפיעה מאוד על יכולת השגשוג של הפטרייה לכן בדרך כלל התסמינים מתרחשים שבוע לפני המחזור ויורדים במהלך המחזור (11).

בחלל הפה והלוע – פטריית קנדידה נמצאת אצל רוב פלורת הפה של בני האדם אך גם שם היא יכולה לשגשג ולהתרבות לרמה פתוגנית. היא יכולה להופיע בפה ובלוע ולגרום לכאבי גרון, ירידה בחוש הטעם, אדימות בפינות הפה, חיפוי עבה של הפטריה בלשון, ריח רע ותופעות רבות נוספות (8). בנוסף היא מפרישה את החומר המסרטן (9) N-nitrozobenzylmethylamine.

בניגוד לדעה הרווחת שהתפקיד של מערכת העיכול היא לדאוג לפירוק עיכול וספיגה של מזונות בלבד – עם זיהום קנדידה אנו רואים איך מערכת העיכול מהווה חלק אינטגרלי בתגובה החיסונית. במערכת העיכול שוכנים החיידקים הפרוביוטים, הפטריות ושאר האורגניזמים האחראים לא רק למערכת החיסון, אלא גם ויסות רמות הסוכר בדם, יכולת ספיגה של חומרי הזנה ופעילות של מערכת העצבים.
בנוסף, רוב גורמי הסיכון לזיהום קנדידה הם דברים הקשורים לתזונה ואורחות החיים. לכן גם בקנדידה אנו רואים את הקשר בין אורחות החיים והתזונה בפרט לבריאות הכללית

לכן לשמור על מערכת העיכול זה אומר- לשמור על מערכת החיסון, מה שאומר – לשמור על כל הגוף!

 

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23784606/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/342194/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3521253/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7628203/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3075448/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC120028/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3155160/
 8. https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/thrush/index.html
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2181815/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC302772/
 11. https://www.uofmhealth.org/health-library/hw61044#:~:text=Vaginal%20yeast%20infections%20often%20clear,the%20pH%20present%20during%20menstruation.
התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.