קרוהן וקוליטיס – מה גורם למחלות מעיים דלקתיות ואיך ניתן לטפל בהן

מחלות מעי דלקתיות

מהם הגורמים להתפתחותן של מחלות מעיים דלקתיות? כיצד ניתן לטפל בהן והאם ניתן להימנע מהן? על כך ועוד במאמר שלפניכם.

ישראל הינה שיאנית העולם בכל הנוגע למספר החולים במחלות מעיים דלקתיות מסוג קרוהן וקוליטיס (ביחס למספר התושבים), כאשר מספר החולים עומד כיום על 40,000 ומדי שנה מאובחנים מאות ישראלים נוספים כחולים במחלות מעי דלקתיות.

מספר מילים על מחלות מעיים דלקתיות

מחלות מעיים דלקתיות (IBD) הן מחלות המתבטאות כפגיעה דלקתית ברקמת המעי, אך לא רק. בעיני הרפואה הקונבנציונלית מחלת הקרוהן ומחלת הקוליטיס הכיבית הן מחלות כרוניות של המעי העלולות להשפיע על תפקודם של איברים שונים הקשורים למערכת העיכול, המפרקים, העיניים ועוד.

מחלות מעיים דלקתיות מתאפיינות בין היתר בדלקות חוזרות ונשנות. קרוהן עלולה להופיע בכל חלק של מערכת העיכול (מהפה ועד פי הטבעת) וקוליטיס כיבית מוגבלת בדרך כלל למעי הגס ולפעמים הדלקת עלולה להגיע אל הרקטום – מצב המכונה פרוקטיטיס. מחלות מעיים דלקתיות מערבות בדרך כלל שלשולים קשים, לעיתים ריריים ודמיים, כתוצאה מכיבים דלקתיים בדופן הפנימית של המעי, כאבי בטן, ירידה במשקל, אנמיה, חולשה ועוד. שתי המחלות גם יחד, עלולות להוביל לסיבוכים שונים כגון: דלקות באיברים פנימיים, סרטן המעי הגס, קרישי דם, בעיות בספיגת סוכרים, היצרויות לאורך המעי וחסימות מעי ועוד, כאשר הטיפול הניתן לחולי מחלות מעיים דלקתיות כולל טיפול תרופתי שמטרתו לדכא את התהליך הדלקתי-חיסוני ולהקל על התסמינים הנלווים להתפרצות המחלה.

הקשר בין חיידקי מעיים למחלות מעיים דלקתיות

הגורמים למחלות המעי הדלקתיות קשורים למספר תסמונות גנטיות, כאשר כל פגם גנטי במערכת העיכול מהווה גורם סיכון להתפרצות המחלה. יחד עם זאת, נמצא בשנים האחרונות קשר בין המיקרוביום להתפתחותן של מחלות מעיים דלקתיות מסוג קרוהן וקוליטיס כיבית. המיקרוביום הוא למעשה הרכב חיידקים מסוגים שונים המאכלסים את גוף האדם, אשר משפיעים על כל התהליכים בגופנו. הרכב המיקרוביום נוטה להשתנות לאורך הזמן כתוצאה משינויים במערכת החיסון והשפעות חיצוניות נוספות: אורך חיים ומרכיבים תזונתיים, חשיפה לתרופות ורעלים סביבתיים, מצבי לחץ וכדומה. שינויים קיצוניים בהרכב המיקרוביום עלולים להוביל להתפרצותן של מחלות מעיים דלקתיות גם בקרב נשים וגברים שאינם בהכרח נמנים בקבוצת הסיכון על רקע תסמונות גנטיות.

דרכי טיפול במחלות מעיים דלקתיות

הטיפול המוצע לחולי קרוהן וקוליטיס כיבית ברפואה הקונבנציונלית מבוסס בעיקר על טיפול תרופתי שמטרתו, כאמור, בלימת הדלקת שנוצרת עקב התהליך האוטואימוני והקלה בתסמינים הנלווים להתפרצות המחלה. בנוסף, מוצעות לחולי מחלות מעיים דלקתיות גם דרכי טיפול אלטרנטיביות הכוללות בין היתר: שינוי הרגלי התזונה והקפדה יתרה על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית ומנוחה מספקת. בשני סוגי הטיפול חשוב לנטר את רמת הויטמינים והמינרלים ולהתאים תוספי תזונה למטופלים שנמצאים בסיכון לחסרים תזונתיים בשל המחלה – בהתאם לייעוץ תזונתי על ידי איש מקצוע מוסמך.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.