תעזבו את הכולסטרול בשקט – הבדיקה הקרדיווסקולרית המקיפה

מחלות לב וכלי דם הינם הגורם מספר 1 לתמותה בארה"ב.

לא הרבה יודעים אבל כמעט 50% מכלל התקפי לב ושבץ להתרחש בחולים עם רמות כולסטרול "בנורמה".
על פי הגישה הפונקציונלית, דלקת בתוך דופן העורקים, היא מהגורמים העיקריים לסיכון של התקפי לב ושבץ.
הדלקת תורמת הן להיווצרות רובד פגיע והן לקרע הרובד.
מעבדת Clevlend Heart Lab מציעה בדיקות ייחודיות של מדדי דלקת הנותנות תמונת מצב מלאה ומפורטת. בדיקות מדדי הדלקת מורכבות מסמנים בדם ובשתן, לזיהוי ספקטרום רחב של סיכונים פוטנציאליים על רקע דלקתי שבאמצעותם איש המקצוע יוכל להתאים טיפול ממוקד כדי להפחית את הסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם.

בין הפרמטרים הנבדקים:

כולסטרול מחומצן: אחד הגורמים המרכזיים בתהליך הטרשתי: מתחיל כאשר חלקיקי LDL עמוסים בכולסטרול חודרים לדופן העורק. בדופן העורק מתחמצן הכולסטרול וה-LDL המחומצן מצטבר בתוך תאי חיסון הנקראים המקרופאג'ים. בכמויות גדולות הם נהפכים לתאי קצף הנערמים זה על זה ויוצרים את הנגע הטרשתי. תוך כדי משתחררים מתאי הקצף חומרי דלקת המזרזים תהליכי קרישה. בסופו של דבר העורק עלול לעבור תהליך היצרות עד כדי חסימה חלקית או מלאה על ידי קריש דם שנתקע ברובד הטרשתי וסותם את חלל כלי הדם.

ליפופרוטאין LPa: הדומה למה שמכנים הכולסטרול הרע מבחינת הרכבו השומני והחלבוני, אולם הוא מכיל חלבון נוסף הנקרא אפוליפופרוטאין A.
רמות גבוהות של LP a מהוות מדד לסיכון מוגבר למחלות כלי דם, לב, מוח ודמנציה.

אפוליפופרוטאין B
חלבון הנמצא על פני כל הליפופרוטאינים הגורמים לטרשת עורקים. יתרה מזו כל ליפופרוטאין האחראי להופעת המחלה הטרשתית נושא על פניו מולקולה אחת בלבד של APO-B. לכן בניגוד ל LDL מדידת ריכוזו של APO-B בפלסמה משקפת במידת דיוק גבוהה ביותר את המסה של כל הליפופרוטאינים הגורמים להופעתו של הנגע הטרשתי בכלי הדם ומהווה מדד לרמת ה-SMALL DENSE LDL.

LDL PARTICLE NUMBER
מדד נוסף שבודק את מספר חלקיקי הליפופרוטאינים. אלו הן הספינות שמסיעות את הכולסטרול בגוף ממקום למקום מעצם היותו של הכולסטרול חומר שומני שאינו מסיס במים והוא מהווה חלק בלתי נפרד מהבדיקה הקרדיווסקולרית המקיפה.

התכנים באתר ניתנים כמידע כללי בלבד. המידע אינו מיועד לשמש לאבחון או לטיפול במחלות ואינו מהווה המלצה לאי-קבלת ייעוץ, אבחון או טיפול רפואי קונבנציונלי. למען הסר ספק, Lab-It פועלת כגורם מקשר בלבד, בין המעוניינים בביצוע בדיקות מעבדה מתקדמות בחו"ל, לבין מעבדות בחו"ל המבצעות בדיקות אלו. Lab-It אינה מציעה שירותי אבחון, הסקת מסקנות כלשהן מתוצאות הבדיקות או טיפול מטעמה.